„Leii” mici, calificați la turneul final

SCM Timisoara U16 baschet 1 1

Echipa de juniori sub 16 ani a secției de baschet din cadrul SCM Timișoara a obținut calificarea la turneul final al categoriei de vârstă menționate!

În cadrul turneului de la Craiova, care a programat meciuri vineri și sâmbătă, elevii antrenorilor Radenko Toroman (principal) și Petru Czmor (secund) au obținut două victorii și au suferit o singură înfrângere.

În primul meci, „leii” mici au trecut de gazda ACS ID Îngerii Băniei cu 68-59, apoi au învins-o pe CSȘ Târgoviște cu 77-71.

În fața puternicei grupări U-BT Cluj-Napoca, alb-violeții s-au înclinat la mare luptă, după o repriză de prelungiri, scor 63-64.

SCM Timișoara U16 obținute trei victorii din tot atâtea meciuri la precedentul turneu, desfășurat în luna martie la sala „Constantin Jude”: 88-70 cu BC CSU Sibiu, 82-64 cu LPS Bihorul Oradea și 63-40 cu CSȘ Viitorul Cluj-Napoca.