Intervenție pentru degajarea albiei râului Nădrăgel

Intervenție pentru degajarea albiei râului Nădrăgel

Intervenție pentru degajarea albiei râului Nădrăgel

Formația de lucru Lugojel a intervenit pentru degajarea albiei minore a râului Nădrăgel, unde mai mulți copaci căzuți blocau scurgerea apei, transmite Administrația Bazinală de Apă (ABA) Banat.

Între localitățile Nădrag și Crivina (județul Timiș) au fost scoși din apă în jur de 20 de copaci care blocau albia cursului de apă. Intervenția a durat mai multe ore, iar trunchiurile copacilor au rămas pe mal până la transportul acestora de către personalul autorizat.

CITEȘTE ȘI: Cercetătorii din UPT propun un sistem revoluționar de transport public urban

”Copacii căzuți sunt scoși din albiile râurilor în principal pentru a preveni inundațiile: trunchiurile și crengile mari pot bloca fluxul natural al apei, în special în timpul precipitațiilor abundente sau al viiturilor.

Aceste blocaje pot devia cursul apei, provocând eroziuni severe ale malurilor sau revărsări în zone locuite, afectând comunitatea locală”, explică reprezentanții ABA Banat.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *