Gimnastică aerobică: România, medaliată cu argint în proba de trio, la Cupa Mondială de la Yokohama

România a obţinut medaliile de argint în proba de trio, prin Claudia Ristea, Daniel Ţavoc şi Leonard Manta, duminică, la Cupa Mondială de gimnastică aerobică de la Yokohama (Japonia), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică, scrie tvrinfo.ro.

Gimnaştii români au fost notaţi cu 19,388 puncte, fiind devansaţi de Bulgaria (20,033). Podiumul a fost completat de Franţa (19,167).

CITEȘTE ȘI: Fantastic! La doar 17 ani, Alessia Pop a devenit campioană națională și a doborât recordul României la U20 în proba de 10 km Marș. Este lidera europeană și locul 2 mondial la U18

Daria Mihaiu s-a clasat pe locul cinci la individual feminin, cu 19,450 puncte, într-o proba câştigată de japoneza Riri Kitazume, cu 20,750 puncte. Pe cinci a s-a clasat România la grup (Larisa Şuiu, Leonard Manta, Vlăduţ Popa, Darius Branda şi Daniel Ţavoc), cu 18,283 puncte. Proba a fost câştigată de Vietnam, cu 19,866.

Leonard Manta a ocupat locul şapte, în proba individuală masculină, cu 19,200 puncte, victoria a revenit japonezului Mizuki Saito, cu 20,700 puncte.

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.