Marius Croitoru ACS Poli Viitorul

După două înfrângeri suferite în tot atâtea partide din campionat, Poli Timişoara a bifat, miercuri, pe stadionul „Dan Păltinişanu”, primul succes oficial în actuala stagiune fotbalistică.

„Minunea” a avut loc în optimile de finală ale Cupei Ligii, iar echipa răpusă pe Bega a fost Viitorul Constanţa, una dintre fruntaşele ediţiei precedente.

Gheorghe Hagi spera că elevii săi îşi vor reface moralul după un început slab de sezon printr-o victorie lejeră cu codaşa eşalonului de elită, însă socotelile din Dobrogea nu s-au potrivit cu cele din Banat.

A fost 2-1 pentru trupa lui Ionuţ Popa, care s-a văzut condusă în minutul 3 prin golul marcat de Cioablă cu largul concurs al portarului Straton, care nu a reuşit să ajungă primul la mingea centrată de pe partea stângă de Purece.

Egalarea nu s-a lăsat mult timp aşteptată. Vădrariu i-a pus mingea pe frunte lui Artean dintr-o lovitură liberă, iar unicul mijlocaş la închidere al gazdelor a reluat cu capul în plasă (min. 16). Anterior, Croitoru ratase de puţin vinclul porţii apărate de Rîmniceanu (min. 7).

Următorul moment notabil l-a avut în prim-plan tocmai pe portarul lui Viitorul, care s-a accidentat grav în urma unui contact cu Bocşan (min. 28). După cinci minute în care a stat întins pe iarbă, primind îngrijiri medicale, acesta a fost urcat în ambulanţă şi transportat la spital.

În debutul reprizei secunde s-a evidenţiat fostul polist Nimely cu un şut puţin pe lângă poartă (min. 50). La fel de periculos a tras şi Brandan (min. 78).

Popovici a scos apoi o lovitură liberă de la 17 metri din poziţie centrală ce a fost bătută perfect de căpitanul Croitoru (min. 81).

2-1 şi Poli mai putea înscrie, în prelungiri, prin Mailat şi Doman. Dar este bine şi aşa, moralul alb-violeţilor fiind refăcut după partida cu „cântec” împotriva celor de la Pandurii Târgu Jiu.

Poli Timişoara: Straton – Sorescu, Bocşan, Şeroni, Vădrariu – Artean – Bărbuţ (Mailat ’64), Croitoru (Doman ’85), Cârstocea, Vraciu – Elek (Popovici ’74). Antrenor: Ionuţ Popa. Rezerve neutilizate: Smaranda, Neagu, Friedrich, Bîrnoi.

Viitorul Constanţa: Rîmniceanu (Tordai ’33) – S. Rădoi, Hodorogea, Brandan, Boli – Lopez, Casap (Benzar ’64), Purece – Cioablă (Chiţu ’56), Iancu, Nimely. Rezerve neutilizate: Ţîru, Nedelcu, Vînă, Coman. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Sorescu ’77, Şeroni ’86 / Boli ’15, Brandan ’39, S. Rădoi ’54, Hodorogea ’79.

Meciul a fost condus la centru de Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin), ajutat la cele două margini de Alexandru Vodă (Alba Iulia) şi Adrian Mărginean (Aiud). Rezervă de arbitru a fost Omar Cristian Dumitrică (Craiova), iar observator – Stan Prodan.

În sferturile de finală ale Cupei Ligii s-au mai calificat FC Botoşani (1-0 pe teren propriu cu CSM Poli Iaşi) şi ASA Târgu Mureş (2-0 în deplasare cu Gaz Metan Mediaş, ex-polistul Dan Alexa a debutat pe banca tehnică a fostei vicecampioane a României).

Meciul dintre Concordia Chiajna şi Pandurii Târgu Jiu s-a încheiat cu victoria gazdelor, în urma loviturilor de la 11 metri. Joi vor avea loc întâlnirile CFR Cluj – CSU Craiova (ora 18) şi FC Voluntari – Dinamo Bucureşti (ora 21). Astra Giurgiu şi Steaua Bucureşti sunt calificate direct în turul secund al competiţiei.