Final de sezon regulat în Liga de Tineret. Ripensia Timișoara, printre cele 12 echipe calificate în play-off
În urma desfășurării meciurilor de duminică, în etapa cu numărul 11 din Liga de Tineret, ultima a sezonului regulat, a fost stabilită configurația finală a play-off-urilor / play-out-urilor celor două serii.
Seria de Est
Play-off
FCSB
FC Rapid 1923
Farul Constanța
CSA Steaua
ACS Petrolul 52
ACS Sport Team
Play-out
Politehnica Iași
SC Dinamo 1948
FC Voluntari
Concordia Chiajna
AFC Botoșani
LPS Buzău
Seria de Vest
Play-off
UTA Arad
Ripensia Timișoara
Universitatea Craiova
CFR Cluj
Sepsi OSK Sf. Gheorghe
ACS Viitorul Cluj
Play-out
Universitatea Cluj
Politehnica Timișoara
Campionii FC Argeș
AFK Csikszereda
LPS Banatul Timișoara
Kids Tâmpa Brașov
Universitatea Cluj ratează accederea în play-off.
CITEȘTE ȘI: Se face stadionul de tip ”Lego”! Veste bună pentru Timișoara
Vicecampioană în sezonul trecut al Ligii Elitelor U17, generația de jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2005 ratează șansa de a juca în acest sezon pentru titlul de campioni naționali la tineret după ce a pierdut în ultima etapă a sezonului regulat duelul cu rivala din oraș, CFR Cluj, scor 1-4.
Universitatea începuse runda de pe poziția a 4-a, cu 17 puncte și un rezultat de egalitate era suficient pentru ca „șepcile roșii” să ajungă în play-off. Chiar și în cazul unui eșec existau șanse de calificare însă, pe lângă înfrângerea din derby, celelalte două echipe ce luptau pentru prezența în play-off, Sepsi OSK Sf. Gheorghe și Viitorul Cluj, și-au câștigat duelurile din ultima etapă și au urcat în clasament peste Universitatea.
Formația din Sfântu Gheorghe a învins pe teren propriu Ripensia Timișoara cu 4-2, în timp ce Viitorul Cluj s-a impus cu un categoric 4-0, tot pe teren propriu, în fața Universității Craiova.
De altfel, 3 din cele 4 semifinaliste ale ediției trecute din Liga Elitelor U19 au ratat calificarea în play-off: AFK Csikszereda, Universitatea Cluj și Dinamo vor juca în play-out-ul Ligii de Tineret în acest sezon, doar Farul Constanța reușind să se califice în play-off.
În prima etapă a play-off-ului Ligii de Tineret, seria de vest, ce va avea loc duminică, 6 noiembrie, liderul UTA Arad primește pe teren propriu vizita celor de la ACS Viitorul Cluj, Ripensia Timișoara reeditează duelul din ultima etapă a sezonului regulat împotriva celor de la Sepsi OSK, doar că acum timișorenii vor fi gazde, iar în cel de-al treilea joc, Universitatea Craiova va întâlni CFR Cluj.
Programul din play-out-ul seriei de vest va fi stabilit după disputarea ultimei partide a sezonului regulat. Miercuri, 2 noiembrie, de la ora 12:00, Campionii FC Argeș primește vizita celor de la AFK Csikszereda în ultima partidă a sezonului regular din Liga de Tineret, seria de vest.
Farul poate încheia sezonul regulat pe primul loc în cazul unui succes.
Ultima partidă a sezonului regular va avea loc joi, 3 noiembrie, de la ora 12:00. Farul Constanța, liderul seriei de est înaintea startului etapei, joacă împotriva celor de la ACS Sport Team, formație de asemenea calificată în play-off. Formația din București, prin grupa de jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2005, reușește o a doua calificare consecutivă în play-off-ul unei competiții de tineret după ce, în sezonul precedent, aceștia au ajuns până în semifinalele Ligii Elitelor U17.
De cealaltă parte, constănțenii au o formă excelentă în meciurile de acasă din acest sezon, reușind 4 victorii în cele 4 meciuri jucate pe teren propriu.
În urma desfășurării acestui joc va fi stabilit și programul meciurilor de play-off, prima etapă urmând să aibă loc duminică, 6 noiembrie.
Programul play-out-ului din seria de est e deja cunoscut, în prima rundă, ce va debuta de asemenea duminică, 6 noiembrie, urmând a se juca următoarele meciuri:
Politehnica Iași – LPS Buzău
SC Dinamo 1948 – AFC Botoșani
FC Voluntari – Concordia Chiajna
În cea de-a doua etapă din cadrul Ligii de Tineret, cea de play-off/play-out, fiecare echipă va disputa jocuri tur – retur cu toate celelalte echipe din grupa sa (sistem campionat), rezultând astfel un număr de 10 etape (5 tur – 5 retur).
La sfârșitul celor 10 etape echipele clasate pe primele două locuri (seria Est – seria Vest) din prima grupă valorică a fiecărei serii (play-off), se vor califica în etapa semifinală a competiției. La terminarea acestei etape, ierarhia valorică a echipelor se stabilește în funcție de locul ocupat de fiecare în grupa valorică în care a participat.
Rezultatele etapei – Seria Est
Duminică, 30 octombrie
LPS Buzău – FC Rapid 1923 2-5
Concordia Chiajna – Politehnica Iași 2-4
FCSB – ACS Petrolul 52 3-0
AFC Botoșani – Dinamo 2-2
FC Voluntari – CSA Steaua 0-5
Joi, 3 noiembrie – ora 12:00
Farul Constanța – ACS Sport Team
Clasament – Seria EST
FCSB 25p.
FC Rapid 1923 25p.
Farul Constanța 23p.*
CSA Steaua 19p.
ACS Petrolul 52 19p.
ACS Sport Team 17p.*
Politehnica Iași 15p.
SC Dinamo 1948 11p.
FC Voluntari 11p.
Concordia Chiajna 9p.
AFC Botoșani 5p.
LPS Buzău 3p.
* un meci mai puțin disputat
Rezultatele etapei – Seria Vest
Duminică, 30 octombrie
CFR Cluj – Universitatea Cluj 4-1
Kids Tâmpa Brașov – LPS Banatul Timișoara 0-3
Politehnica Timișoara – UTA Arad 1-2
ACS Viitorul Cluj – Universitatea Craiova 4-0
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Ripensia Timișoara 4-2
Miercuri, 2 noiembrie – ora 12:00
Campionii FC Argeș – AFK Csikszereda
Clasament – Seria Vest
UTA Arad 29p.
Ripensia Timișoara 21p.
Universitatea Craiova 20p.
CFR Cluj 19p.
Sepsi OSK Sf. Gheorghe 18p.
ACS Viitorul Cluj 18p.
Universitatea Cluj 17p.
Politehnica Timișoara 11p.
Campionii FC Argeș 10p.*
AFK Csikszereda 10p.*
LPS Banatul Timișoara 8p.
Kids Tâmpa Brașov 3p.
* un meci mai puțin disputat
Sursa: Mediafax