CSM Lugoj, învinsă în turul finalei Cupei Challenge. Revanşa, în 22 martie, la Timişoara

Echipa de volei feminin CSM Lugoj a fost învinsă de formaţia italiană Reale Mutua Fenera Chieri cu scorul de 3-0 (25-15, 28-26, 25-17), miercuri seară, la Torino, în prima manşă a finalei Cupei Challenge la volei feminin.

Deţinătoarea Supercupei României s-a înclinat după o oră şi 17 minute de joc. CSM Lugoj a fost dominată clar în primul şi ultimul set, dar în actul secund a condus cu 16-9, după care gazdele au revenit şi au câştigat cu 28-26.

Elizaveta Ruban, cu 12 puncte, şi Aliona Martiniuc, cu 11 puncte, au fost cele mai bune jucătoare ale echipei bănăţene.

CITEŞTE ŞI: Primarul Fritz, chemat pentru explicații în Consiliul Local. Colterm riscă o nouă amendă

De la italience s-au remarcat Helena Cazaute (15 puncte), Francesca Villani (15), Kaja Grobelna (14) şi Camilla Weitzel (11).

Au arbitrat croatul Toni Ivkovic şi spaniola Gloria Souto Jimenez.

Manşa secundă a finalei va avea loc pe 22 martie, în sala ”Constantin Jude” din Timişoara (ora 18,30).