Coronavirus România, bilanț 26 aprilie. 1.256 de cazuri noi în ultimele 24 de ore. Care este situația în județul Timiș

Coronavirus: Bilantul zilei de 11 septembrie

Până astăzi, 26 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.047.520 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 975.703 pacienți au fost declarați vindecați.

CITEȘTE ȘI: Aproape 900 de case abandonate la preţuri pornind de la 1 euro, într-un paradis natural din Italia

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.256 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20298482,40
2.Arad23043252,47
3.Argeș26240421,66
4.Bacău25470331,33
5.Bihor28067252,52
6.Bistrița-Năsăud11452121,74
7.Botoșani13778201,04
8.Brașov42506372,25
9.Brăila12829111,79
10.Buzău12105151,23
11.Caraș-Severin10765342,10
12.Călărași9749191,20
13.Cluj556651033,29
14.Constanța41912462,01
15.Covasna810312,40
16.Dâmbovița21990281,10
17.Dolj25845281,29
18.Galați26741301,87
19.Giurgiu1073481,58
20.Gorj906660,52
21.Harghita784561,32
22.Hunedoara22238212,22
23.Ialomița10498211,48
24.Iași41442221,31
25.Ilfov439941103,39
26.Maramureș20034100,63
27.Mehedinți7979131,21
28.Mureș22968452,11
29.Neamț18153251,37
30.Olt14138151,30
31.Prahova33574372,02
32.Satu Mare1272031,14
33.Sălaj1059251,75
34.Sibiu25495332,20
35.Suceava23735170,52
36.Teleorman13196361,78
37.Timiș53037522,36
38.Tulcea812881,35
39.Vaslui1561580,81
40.Vâlcea15894241,75
41.Vrancea10286201,10
42.Mun. București1785872753,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1014*

-121 
 TOTAL1.047.5201.256 

Situația epidemiologică, la nivelul județului Timiș, în contextul pandemiei COVID-19, se prezintă astfel:
Numărul de anchete epidemiologice efectuate in ultimele 24 de ore : 13

Menționăm că la aceasta dată 9 focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică.

FIRMA PRIVATĂ UTVIN – 37 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CENTRUL DE CARANTINARE de la Liceul “Dimitrie Leonida” TIMIȘOARA– 21 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
SPITALUL DE PSIHIATRIE ȘI PENTRU MĂSURI DE SIGURANȚĂ JEBEL– 23 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CASĂ DE TIP FAMILIAL”SFÂNTUL IOAN” NĂDRAG – 8 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE GHIRODA – 24 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
FIRMA PRIVATĂ LUGOJ –7 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE TIMIȘOARA – 32 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
COMPLEXUL DE SERVICII “SF. FRANCISC” TIMIȘOARA – 4 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
PRIMĂRIA COMUNEI CENEI– 4 cazuri confirmate – Focar în supraveghere

In cursul zilei de ieri au fost carantinate, în județul Timiș, un număr de 67 persoane și au intrat în izolare 98 persoane.

Numărul de persoane confirmate COVID-19 în ultimele 24 de ore: 52

În această dimineață, numărul total de persoane internate confirmate COVID-19: 317

Număr persoane internate la ATI : 59

Numărul de cadre medicale confirmate COVID-19 in ultimele 24 de ore: 0

Număr de decese în ultimele 24 de ore: 5

Număr total de decese: 1193


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.