Coronavirus România, bilanț 25 aprilie. 1.542 cazuri noi și 127 de decese. Situația în județul Timiș

Până astăzi, 25 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.046.264 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 972.476 de pacienți au fost declarați vindecați.

CITEȘTE ȘI: Mesajul unui medic pentru antivaccinişti: Fiecare om care se vaccinează împotriva COVID-19 vă cedează dumneavoastră un loc în terapie intensivă

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.542 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20250232,54
2.Arad23018272,59
3.Argeș26198571,75
4.Bacău25437431,36
5.Bihor28042412,59
6.Bistrița-Năsăud11440211,81
7.Botoșani13758221,09
8.Brașov42469432,43
9.Brăila12818201,92
10.Buzău12090241,35
11.Caraș-Severin10731352,15
12.Călărași9730181,22
13.Cluj55562413,55
14.Constanța41866582,13
15.Covasna8102132,46
16.Dâmbovița21962211,18
17.Dolj25817391,32
18.Galați26711591,94
19.Giurgiu10726131,71
20.Gorj906060,57
21.Harghita7839181,37
22.Hunedoara22217172,38
23.Ialomița1047771,57
24.Iași41420721,38
25.Ilfov43884633,60
26.Maramureș2002480,63
27.Mehedinți7966171,20
28.Mureș22923272,19
29.Neamț18128251,46
30.Olt14123301,34
31.Prahova33537912,08
32.Satu Mare1271781,19
33.Sălaj10587321,77
34.Sibiu25462712,26
35.Suceava23718140,55
36.Teleorman1316091,86
37.Timiș52985982,46
38.Tulcea8120161,47
39.Vaslui15607270,85
40.Vâlcea15870221,85
41.Vrancea10266211,13
42.Mun. București1783123353,68
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1135*

-110 
 TOTAL1.046.2641.542 

Astăzi, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, rata de infectare la o mie de locuitori, în judetul Timis, este 2,46.  Localitățile cu rata de infectare pe ultimele 14 zile peste 3/1000 locuitori sunt:

1JEBEL8.69
2NĂDRAG7.45
3BIRDA6.14
4ORAŞ GĂTAIA4.94
5GIULVĂZ4.93
6BILED4.84
7PĂDURENI4.79
8GHIRODA4.67
9PECIU NOU4.57
10ŞAG4.33
11CENEI4.29
12REMETEA MARE4.15
13SÂNMIHAIU ROMÂN4.01
14ORŢIŞOARA3.98
15BEBA VECHE3.89
16MOŞNIŢA NOUĂ3.84
17DUMBRĂVIŢA3.77
18DUDEŞTII VECHI3.66
19TRAIAN VUIA3.57
20RACOVIŢA3.40
21GIERA3.37
22CENAD3.33
23MAŞLOC3.25
24COŞTEIU3.03
25BUCOVĂŢ3.02

 

Localitățile cu rata de infectare pe ultimele 14 zile peste 1,5/1000 locuitori sunt:

1BECICHERECU MIC2.97
2FIBIŞ2.87
3MUNICIPIUL LUGOJ2.83
4DUDEŞTII NOI2.77
5OTELEC2.75
6PIŞCHIA2.69
7MUNICIPIUL TIMIŞOARA2.66
8BARA2.58
9GIROC2.50
10PARŢA2.45
11VARIAŞ2.42
12CRICIOVA2.40
13CHEVEREŞU MARE2.33
14ORAŞ BUZIAŞ2.23
15SĂCĂLAZ2.23
16GIARMATA2.15
17CHECEA2.14
18VICTOR VLAD DELAMARINA2.10
19ORAŞ DETA1.97
20ORAŞ SÂNNICOLAU MARE1.86
21SÂNANDREI1.80
22SACOŞU TURCESC1.74
23GHIZELA1.70
24COMLOŞU MARE1.63
25BOLDUR1.61

 

Conform DSP, calculul incidenței de infectare cu virusul SARS-CoV-2, la nivelul județului Timiș, în ultimele 14 zile, are la bază o metodologie și ține cont de numărul total de rezultate pozitive pentru persoanele confirmate pentru prima dată și care sunt raportate până la data transmiterii informării.

0 Comments

No Comment.