Coronavirus în România: O nouă zi cu peste 10.000 de cazuri noi. 454 cazuri noi în Timiș

Tânăr infectat cu coronavirus, depistat într-un tramvai

Până astăzi, 1 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.244.555 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.768 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.121.721 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.887 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 193 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba233011732,86
2.Arad270172973,93
3.Argeș299201882,40
4.Bacău298532252,56
5.Bihor320772292,46
6.Bistrița-Năsăud14697864,05
7.Botoșani167221593,02
8.Brașov471942832,94
9.Brăila14592572,28
10.Buzău143181312,22
11.Caraș-Severin132461102,95
12.Călărași11929943,22
13.Cluj648643915,12
14.Constanța485621743,78
15.Covasna906661,44
16.Dâmbovița245841451,95
17.Dolj319503474,67
18.Galați309261182,86
19.Giurgiu1269053,75
20.Gorj105091132,05
21.Harghita9097721,24
22.Hunedoara252971722,93
23.Ialomița123281023,18
24.Iași489735213,47
25.Ilfov520866007,90
26.Maramureș242341753,83
27.Mehedinți102001214,04
28.Mureș26024971,88
29.Neamț217122022,32
30.Olt173042043,79
31.Prahova406094263,52
32.Satu Mare16141643,63
33.Sălaj125601283,75
34.Sibiu288741552,79
35.Suceava294393063,29
36.Teleorman16413504,10
37.Timiș637034546,80
38.Tulcea9287691,89
39.Vaslui188711913,13
40.Vâlcea180571532,42
41.Vrancea12208762,10
42.Mun. București21056524287,68
43.Din străinătate**15539 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

11003*

781 
 TOTAL1.244.55510.887 

 


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.