Cifre care ne îngrozesc: 177 de oameni au murit în 24 de ore, iar 1093 sunt internaţi în stare gravă la ATI

Cifre care ne îngrozesc: 177 de oameni au murit în 24 de ore, iar 1093 sunt internaţi în stare gravă la ATI!

În intervalul 09.11.2020 (10:00) – 10.11.2020 (10:00) au fost raportate 177 de decese (92 bărbați și 85 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București, conform stiripesurse.ro.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

CITEŞTE ŞI: S-a decis: zile libere plătite pentru părinți, în perioada suspendării școlilor

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 17 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.727. Dintre acestea, 1.093 sunt internate la ATI.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.304 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba67491895,43
2.Arad72751354,89
3.Argeș87021252,72
4.Bacău97261162,28
5.Bihor92581995,64
6.Bistrița-Năsăud37651133,72
7.Botoșani4190822,58
8.Brașov122122044,58
9.Brăila3932441,82
10.Buzău4824852,06
11.Caraș-Severin3301992,69
12.Călărași24821071,85
13.Cluj131614236,56
14.Constanța85513613,89
15.Covasna2873433,22
16.Dâmbovița8016803,04
17.Dolj86272113,8
18.Galați7257781,75
19.Giurgiu24671072,01
20.Gorj3467441,85
21.Harghita3720642,7
22.Hunedoara54831633,04
23.Ialomița2868282,38
24.Iași133643322,51
25.Ilfov83182373,42
26.Maramureș5998823,71
27.Mehedinți2662392,03
28.Mureș74231834,47
29.Neamț73721062,72
30.Olt48613671,34
31.Prahova131142563,64
32.Satu Mare28321283,03
33.Sălaj4035576,47
34.Sibiu83242826,89
35.Suceava106521822,12
36.Teleorman3929752,62
37.Timiș130293446,38
38.Tulcea1885301,52
39.Vaslui5917982,01
40.Vâlcea6090433,07
41.Vrancea4038541,43
42.Mun. București447958455,11
43.Cazuri noi nealocate pe județe2751*464
TOTAL314.2957.304

 


DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns