Bilanț COVID-19 din 8 octombrie 2021, în România. Record de decese

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat că au fost înregistrate 13.854 de noi cazuri de coronavirus, în ultimele 24 de ore, dintre care 266 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul mai jos:

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba245981675,09
2.Arad288993556,07
3.Argeș316993064,08
4.Bacău313672313,45
5.Bihor338733003,97
6.Bistrița-Năsăud156311575,07
7.Botoșani178381783,92
8.Brașov493404124,90
9.Brăila157061614,18
10.Buzău154271913,61
11.Caraș-Severin13979964,12
12.Călărași127511504,29
13.Cluj682826007,13
14.Constanța513564585,65
15.Covasna9411841,95
16.Dâmbovița258962343,31
17.Dolj347783576,94
18.Galați323292323,96
19.Giurgiu135291935,69
20.Gorj111971292,93
21.Harghita9589692,07
22.Hunedoara265701844,59
23.Ialomița132201525,10
24.Iași529116065,75
25.Ilfov5607655312,62
26.Maramureș255641664,47
27.Mehedinți112891866,31
28.Mureș272742523,06
29.Neamț231352393,58
30.Olt186232175,47
31.Prahova433785475,78
32.Satu Mare168251113,45
33.Sălaj134931416,03
34.Sibiu301882064,52
35.Suceava311442994,22
36.Teleorman176461486,03
37.Timiș678835779,50
38.Tulcea98421013,42
39.Vaslui203592504,27
40.Vâlcea191262504,05
41.Vrancea130401353,26
42.Mun. București227938266512,24
43.Din străinătate**152113
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

17701*

796
 TOTAL1.332.22113.854

Până astăzi, 38.927 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.10.2021 (10:00) – 08.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 385 de decese (184 bărbați și 201 femei), dintre care 28 de decese anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 385 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 18  la categoria de vârstă 40-49 ani, 37 la categoria de vârstă 50-59 ani, 105 la categoria de vârstă 60-69 ani, 120 la categoria de vârstă 70-79 ani și 104 la categoria de vârstă peste 80 ani.

364 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 17 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Sunt raportate 28 de decese anterioare intervalului de referință, produse în luna septembrie 2021, ale unor pacienți din județele Brăila, Bihor, Galați, Ilfov, Maramureș, Prahova, Teleorman și Municipiul București. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 357 de decese.

Din totalul de 385 de pacienți decedați, 352 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 38 și 86 de ani. Dintre pacienții decedați vaccinați, 32 prezentau comorbidități și 1 nu prezenta comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 15.467. Dintre acestea, 1.561 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 424 sunt minori, 401 fiind internați în secții și 23 la ATI.


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.