Bilanț coronavirus 17 aprilie: 3.474 de cazuri noi și 135 de decese. Rata de infectare în Timiș, 3,6 la sută

Până astăzi, 17 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.027.039 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 936.515 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.474 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19821603,41
2.Arad225101163,32
3.Argeș257021012,36
4.Bacău24966941,81
5.Bihor272801173,15
6.Bistrița-Năsăud11195422,42
7.Botoșani13572431,57
8.Brașov418651603,75
9.Brăila12559472,42
10.Buzău11816501,77
11.Caraș-Severin10390562,30
12.Călărași9561291,75
13.Cluj544442005,35
14.Constanța411881273,14
15.Covasna7844342,85
16.Dâmbovița21706481,80
17.Dolj25378822,12
18.Galați26089542,82
19.Giurgiu10543522,49
20.Gorj8976140,90
21.Harghita7594471,39
22.Hunedoara217891023,67
23.Ialomița10296242,30
24.Iași408501021,98
25.Ilfov431011106,13
26.Maramureș19875180,95
27.Mehedinți7791271,77
28.Mureș223581062,69
29.Neamț17760601,76
30.Olt13826381,64
31.Prahova326491172,49
32.Satu Mare12521311,54
33.Sălaj10352362,24
34.Sibiu24956903,02
35.Suceava23542250,79
36.Teleorman12869442,70
37.Timiș521611703,60
38.Tulcea7980332,14
39.Vaslui15431331,26
40.Vâlcea15548422,66
41.Vrancea10053401,54
42.Mun. București174610644

 

realitateadetimis


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.