Automobilism. Etapa de la Sânandrei şi-a desemnat câştigătorii

Competiţia automobilistică şi de karting „Cupa Timişului Sânandrei Gartner Eurotrans 2023” şi-a desemnat câştigătorii după o bătălie acerbă între piloţi de elită din vestul ţării şi într-un spirit total de sportivitate şi fair-play.

Clasa 1 a fost adjudecată de Marius Giurisici, clasa 2 a fost adjudecată de veteranul Sorin Mihoc, iar la clasa 3 s-a impus Darius Stepan, care a avut şi cel mai bun timp din concurs. Surpriza etapei a fost Darius Bulearcă, primul la clasa juniorilor.

Prima poziţie la drift a fost împărţită de Raul Preda şi Sergiu Tirla. La motor karting a câştigat pilotul Deian Marcu (9 ani), care a realizat în a doua manşă un timp cu şapte secunde mai bun decât cel din manşa inaugurală. Ana-Maria Popescu s-a impus la clasa kids-karting, iar Roxana Florescu a fost câştigătoarea clasei feminin.

În clasamentul pe echipe, Specar a încheiat pe primul loc la automobilism, în timp ce CSC Dumbrăviţa a fost prima la karting.

Clasamentele finale ale „Cupei Timişului Sânandrei Gartner Eurotrans 2023” sunt următoarele: clasa 1 – 1. Marius Giurisic (Honda Civic), 2. Adrian Ivanici (Peugeot 106), 3. Cosmin Baru (Citroen Saxo); clasa 2 – 1. Sorin Mihoc (Renault Clio), 2. Claudiu Popa (Ford Fiesta), 3. Marius Curelaru (Opel Astra); clasa 3 – 1. Darius Stepan (Opel GT), 2. Christian Perescu (Seat Ibiza), 3. Cosmin Ciucur (BMW E36); Clasa Juniori – 1. Darius Bulearca (Renault Clio), 2. Albert Baru (Citroen Saxo), 3. Ştefania Cicu (Opel Vectra), Clasa Feminin: 1. Roxana Florescu (Citroen DS3), 2. Sidonia Andrei (BMW 120D), 3. Ştefania Cicu (Opel Vectra); Drift – 1. Raul Preda (BMW E36), Sergiu Tirla (BMW E36), 2. Adrian Balosache (BMW E46); Kids-Motor Karting – 1. Ana-Maria Popescu, 2. Rareş Pârvan, 3. Yannis Muraru; Motor Karting Juniori: 1. Deian Marcu, 2. Matteo Damian; echipe auto: 1. SPECAR (Darius Stepan, Sorin Mihoc, Roxana Florescu, Cosmin Baru), 2. CSC Dumbrăviţa (Marius Giurisici, Marius Curelaru, Cosmin Ciucur, Răzvan Buzdugan, Valentin Nimara), 3. Condor Rally Team (Claudiu Popa, Christian Perescu, Adrian Lupulescu); echipe karting – 1. CSC Dumbrăviţa (Ana-Maria Popescu, Deian Marcu, Rareş Pârvan, Damian Matteo, Yannis Muraru).

Următorul concurs – Cupa României la automobilism – va fi unul de viteză pe traseu montan şi va fi organizat la Nădrag în data de 15 iulie.