Atleții de la CSU Politehnica Timișoara au urcat pe podium la Campionatul Național de semimaraton, care a avut loc duminică la București.

Pe echipe, atât la feminin, cât și la masculin, sportivii alb-violeți au fost pe podium. La individual, Iulia Mărginean a câștigat bronzul la tineret. CSU Politehnica a fost reprezentată de șapte sportivi la întrecerea menționată. Toți atleții alb-violeți și-au agățat câte o medalie la gât.

Iulia Mărginean a oprit cronometrul la 1:29:43, timp cu care a câștigat medalia de bronz la tineret, având un ritm mediu de 4 minute și 15 secunde pe kilometru. Astfel, și grație evoluției Iuliei Mărginean, CSU Politehnica Timișoara a câștigat medalia de argint pe echipe, la senioare.

În componență au mai fost Denisa Zaro, Yasmina Tămășilă și Carla Ivanciov.

La masculin, echipa clubului din capitala Banatului a cucerit medalia de bronz la tineret. Cosmin Ardelean, Erik Krausz și Bogdan Toader au fost cei care au obținut poziția a treia. Antrenorul secției de atletism este Daniel Chirilă.

CITEŞTE ŞI: Performanță remarcabilă obținută de Alessia Pop la Campionatul Mondial de marș

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.