Atletele de la CSU Politehnica, campioane naționale la semimaraton

Atletele de la CSU Politehnica, campioane naționale la semimaraton.

Prima echipă de la CSU Politehnica Timișoara a devenit campioană națională la categoriile de vârstă senioare și tineret. Ea le-a avut în componență pe Anita Claudia Zaro, Iulia Drăgoi, Yasmina Claudia Tămășilă și Denisa Alexandra Bota,

Titlul a fost obținut în cadrul reuniunii atletice de semimaraton ce s-a desfășurat recent la Buzău.

Timpul total pentru cei 21,1 kilometri parcurși de elevele antrenorului Daniel Chirilă a fost 4:17:00.

La senioare, pe locurile următoare s-au clasat, în ordine, CS Pandurii Târgu Jiu, CSM Craiova, CSU Știința București, CSȘ Botoșani, CSU Politehnica Timișoara 2 și CS Mișcarea CFR București. De menționat că una dintre sportivele ultimei echipe nu a finalizat cursa de semimaraton.

Pe locul al treilea la tineret

Garnitura secundă a clubului de pe Bega a fost alcătuită din atletele Denisa Adriana Zaro, Ana Carla Ivanciov și Ramona Georgiana Coverca.

De subliniat că această ultimă echipă s-a clasat pe locul al treilea la tineret.

În proba individuală de tineret, Anita Claudia Zaro a încheiat pe locul al doilea, iar colega sa Iulia Drăgoi a trecut a treia linia de sosire.

De asemenea, la categoria de vârstă juniori, Yasmina Claudia Tămășilă a sosit pe poziția secundă.