Anchetă după moartea unei paciente. Medicul de gardă nici nu s-ar fi ridicat de pe scaun să o ajute

spital 9

Poliţiştii fac anchetă la Spitalul Orăşenesc din Rovinari, după moartea unei paciente.

Familia femeii susţine că responsabil e medicul de gardă, care nici măcar nu s-ar fi ridicat de pe scaun, ca să-i acorde primul ajutor.

O rudă a femeii susține că aceasta se simțea tot mai rău, iar un doctor i-ar fi răspuns „lasă, că își revine”, în timp ce un medic care era de gardă nu s-ar fi ridicat de pe scaun pentru a-i acorda pacientei primul ajutor.

Rudele au cerut explicații medicilor, fiind nevoie de intervenția polițiștilor.

Poliţia a început cercetările în acest caz şi a fost întocmit un dosar penal pentru moarte suspectă.

În luna iulie, poliţiştii din Gorj au mai deschis un dosar penal după ce un bărbat de 55 de ani a murit, la câteva ore după ce a primit tratament la Spitalul Orăşenesc Rovinari.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *