
Ana Bărbosu, medalie de aur la sol la Campionatele Europene de la Leipzig
Aur și a patra medalie la Campionatele Europene de la Leipzig pentru România prin aceeași sportivă, Ana Bărbosu.
”Ana a intrat în finala de la sol dornică să impresioneze. Cu un sol meditativ, spunându-și propria poveste, Ana s-a trezit pe podiumul european cu medalia de aur la gât după un exercițiu superb executat cu atenție la fiecare element și mișcare. Pentru evoluția ei a primit 13.833. Argint pentru Manila Esposito- 13.700 și bronz pentru Alba Petisco – 13.566.
CITEȘTE ȘI: Handbaliștii alb-violeți au scăpat de retrogradare
Pentru Ana Barbosu, acesta este cel mai prolific campionat european de seniori la care a luat startul după cele din 2022, 2023, 2024.Palmaresul României la această ediție a Campionatelor Europene: 1 medalie de aur – 1 argint – 2 bronz”, transmite Federația Română de Gimnastică (FRG).
Sursa foto: FRG


