Alb-violeții s-au înclinat la Turda

SCM Politehnica Timișoara a cedat pe terenul unei reprezentante a României în EHF European League, Potaissa Turda. Partida din județul Cluj s-a disputat în avans la etapa a 19-a a Ligii Naționale masculine de handbal.

Gazdele s-au desprins din start, când au condus cu 6-1 (min. 7). Potaissa a menținut un avantaj sigur până la finalul primei reprize, una cu foarte multe goluri și încheiată cu 21-15.

După odihnă, diferența a crescut la opt goluri, dar trei reușite consecutive ale violeților (Trif, Ignat, Chira, pentru 28-23) au readus speranța.

Formația din județul Cluj a izbutit totuși să păstreze distanța și s-a impus cu 37-31, după o repriză a doua egală (16-16).

Gruparea de pe Bega s-a consolat cu evoluția foarte bună a tânărului jucător Vlad Chira, autor a șapte goluri, din opt aruncări.

Marcatorii Politehnicii au fost următorii: Ignat (12 goluri din 13 aruncări), Chira (7g), Trif (4g), Sadoveac (3g), Neamțu (1g), Fenici (1g), Vuia (1g), Năstăsie (1g), Moldovan (1g).

Pentru alb-violeți, urmează un alt meci în deplasare, cu CSU din Suceava, joi, 3 februarie (etapa a 16-a).