Alb-violeții au obținut o victorie importantă pe semicerc

Handbaliștii alb-violeți au etalat un joc bun și au obținut o victorie foarte importantă sâmbătă, în sala „Constantin Jude”, în perspectiva luptei pentru evitarea locurilor din zona inferioară a clasamentului.

SCM Politehnica Timișoara a învins-o pe CSM Bacău cu scorul de 28-24, conducând și la pauză, cu 15-9, în meciul ce a contat pentru etapa a 15-a din Liga Zimbrilor.

O apărare agresivă și un atac care și-a făcut bine treaba au fost ingredientele celui de-al patrulea succes stagional bifat în campionat de echipa pregătită de antrenorul Mihai Rohozneanu. S-a putut vedea încă din primele minute că alb-violeții sunt extrem de motivați să-și apropie victoria. Au ținut cadența până la final și au urcat în urma acestei victorii pe poziția a zecea în ierarhia eșalonului de elită al handbalului masculin românesc.

Marcatorii echipei timișorene au fost următorii: Marjanovici – 7g, Pribanici – 5g, Trif – 5g, Sadoveac – 3g, Baican – 3g, Cîmpan – 2g, Ignat – 2g, Bran – 1g.

Alte rezultate consemnate în etapa a 15-a din Liga Zimbrilor: Dinamo București – CSM Focșani 31-26, HC Buzău – Minaur Baia Mare 25-30, CSU Suceava – Universitatea Cluj 36-27, CSM Sighișoara – CSM București 23-30, CSM Vaslui – CSA Steaua București 31-28.

Meciul Potaissa Turda – CSM Constanța se dispută astăzi, de la ora 17:30 (transmis în direct pe Pro Arena).

Lider detașat este Dinamo București (45p), podiumul fiind completat de Minaur Baia Mare (35p) și CSM Constanța (34p).

SCM Politehnica Timișoara va evolua duminica viitoare, în runda a 16-a, pe terenul formației Universitatea Cluj.

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.