Al treilea Dan din familia Păltinișanu, pe cai mari!

Al treilea Dan din familia Păltinișanu, pe cai mari!

Juniorul Dan Păltinișanu, component al lotului echipei de baschet U14 a clubului SCM Timișoara, a fost convocat pentru FIBA Youth Development Fund ce va avea loc la sfârșitul lunii lui Mărțișor la Sandanski (Bulgaria).

În vederea acestei acțiuni, el se va prezenta la un stagiu de pregătire programat în perioada 22-25 martie la Craiova. Apoi, între 25 și 30 martie, Dan Păltinișanu și ceilalți juniori chemați vor face deplasarea în țara vecină pentru o serie de meciuri internaționale.

Youth Development Fund este un program al FIBA ​​Europe ce are ca scop sprijinirea proiectelor baschetbalistice pentru tineri, precum și participarea echipelor naționale juvenile ale celor 50 de federații naționale europene la diferitele evenimente EuroBaskets la mai multe categorii de vârstă. Toate proiectele sunt dezvoltate în parteneriat între FIBA ​​Europe și federațiile naționale.

O familie de sportivi

Al treilea Dan din familia Păltinișanu continuă tradiția sportivă începută cu „Tata Mare”. Bunicul juniorului alb-violet a scris istorie pentru Politehnica Timișoara, fiind artizanul cuceririi Cupei României în anul 1980, cu golul decisiv marcat în poarta echipei Steaua București: 2-1. Zece ani a petrecut la echipa din capitala Banatului cel care a primit convocări și în naționala României.

Și care a lăsat în urmă, pe lângă o carieră legendară, un băiat, căruia i-a pus numele tot Dan și care a îmbrățișat, la rândul său, domeniul sportului, lăsând însă fotbalul pentru baschet. Fostul component al lotului grupării Elba Timișoara a fost unul dintre cei mai buni jucători români ai generației sale, primind constant convocări la lotul de seniori al României și contribuind, la fel ca tatăl său, la cucerirea Cupei României. Se întâmpla în anul 2010 și era vorba despre primul trofeu din istoria baschetului timișorean, cucerit în mandatul antrenorului Dragan Petričević.

Băiatul lui Dan Păltinișanu poartă același nume și continuă tradiția sportivă a familiei sale. A început baschetul la clubul local CSȘ Bega, a continuat la Vest Activ, iar în vara anului 2023 a făcut pasul la SCM Timișoara, fiind inclus în lotul echipei pregătite de antrenorii Radenko Toroman și Ciprian Prejban.

Mai mult decât atât, l-a avut coleg de club în stagiunea precedentă pe tatăl său, reactivat la vârsta de 43 de ani la echipa secundă a clubului timișorean, care a evoluat în Liga 1 de seniori.

CITEŞTE ŞI: Anca Todoni, cel mai bun loc din carieră în ierarhia WTA


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *