A murit Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii

A murit Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii

A murit Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii

Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii, s-a stins din vaiță la vârsta de 75 de ani. El a fost internat la Timișoara din cauza problemelor cardiace de care suferea.

Fostul ministru al Agriculturii s-a născut la 1 iulie 1949 în localitatea Sălciua din județul Alba, într-o familie de țărani ardeleni. Valeriu Tabără a copilărit pe Valea Arieșului, în comuna Sălciua, Alba, unde a și urmat studiile primare.

A urmat apoi Liceul Teoretic din Baia de Arieș și studii superioare în domeniul ingineriei agrare la Timișoara.

În 1984, la vârsta de 34 de ani, Valeriu Tabără a devenit doctor în agronomie, fiind la acea vreme cel mai tânăr doctorand din istoria USAMV Timișoara.

Apoi, Valeriu Tabără a devenit conferențiar, respectiv profesor universitar – titular al disciplinei de Fitotehnie – Plante Tehnice la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului din Timișoara.

În cadrul stațiunii SCDA LOVRIN-Timis, Valeriu Tabără a condus activitatea de cercetare din cadrul laboratoarelor de ameliorare a grâului și a cânepii dioice, fiind în același timp director de proiecte de cercetare cu CNCSIV.

A fost recompensat cu medalia de aur de catre Academia de Științe Agricole și Silvice “Gheorghe Ionescu-Șișești”, pentru rezultatele remarcabile în ceea ce privește două soiuri de „cânepă dioică” omologate, Lv110 și Silvana, potrivit Wikipedia.

Până în 1989 a fost membru al Partidului Comunist Român. În anul 1990 a devenit membru fondator la „Vatra Românească” . În 1991 s-a înscris în Partidul Unității Națiunii Române (PUNR) și, pentru 5 ani, în perioada 1992-1997, a fost vicepreședinte al acestui partid iar în 1997 a devenit președinte. În 2002 a fost înlocuit la conducerea partidului de către Mircea Chelaru și a părăsit partidul, trecând la PD, scrie dcnews.ro.

Între 1994 și 1996 a fost ministrul Agriculturii și Alimentației în Guvernul Văcăroiu.

Valeriu Tabără a fost parlamentar din 1992, fiind deputat de Timiș în legislaturile 1992-1996, 1996-2000,2004-2008 și 2008-2012. A fost președintele Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice, dar și președintele Comisiei parlamentare de anchetă privind situația sistemelor de irigații, precum și a altor sectoare de îmbunătățiri funciare.

La data de 3 septembrie 2010 a fost numit din nou ministru al Agriculturii în Guvernul Boc (2).

După o operație complicată pe cord deschis în septembrie 2012, la data de 7 decembrie 2012 a suferit un accident de mașină în care și-a fracturat ambele picioare. Din spital a anunțat că se retrage din politică.

Dumnezeu să îl odihnească!


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *