A dat Domnul! România – Kosovo 2-0. Meciul a fost întrerupt 40 de minute

A dat Domnul! România - Kosovo 2-0. Meciul a fost întrerupt 40 de minute

Echipa națională de fotbal a României a învins marți seara reprezentativa statului Kosovo cu 2-0 (0-0), în preliminariile UEFA Euro 2024. Meciul a fost întrerupt în prima repriză din cauza unor torțe aruncate de suporteri români în teren și a unor bannere cu mesaj politic, expuse în tribune.

Partida a fost întrerupt după un prim sfert de oră care nu a consemnat faze de poartă periculoase. Un grup de suporteri au aprins torțe în tribune, pe care le-au aruncat în spatele porții oaspeților, și a afișat două bannere cu mesajele „Basarabia e România” și „Kosovo e Serbia”.

Arbitrul partidei a decis după câteva minute să suspende jocul, în minutul 18, trimițând echipele la vestiare, după ce suporterii au refuzat să renunțe la acele bannere.

Meciul a fost reluat după aproximativ 40 de minute. Ianis Hagi a avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 23, când a șutat defectuos din fața porții, lateral dreapta.

Banciu a irosit la rândul său o șansă de gol, înainte ca oaspeților să le fie refuzată deschiderea scorului de către o intervenție in extremis a lui Drăgușin, care a respins mingea aproape de pe linia porții, la șutul lui Muriqi.

Repriza s-a încheiat cu eliminarea aceluiași Muriqi, în minutul 42, pentru cumul de cartonașe.

În repriza secundă, Iordănescu l-a introdus în teren pe Alibec, în locul lui Pușcaș. În minutul 57, acțiunile ofensive ale României au adus un penalty, acordat după o intervenție neglijentă, în careu, asupra lui Coman.

A executat Stanciu, însă execuția s-a a fost parată de portarul Muric.

Același Stanciu a deschis scorul, în minutul 84, cu un șut din afara careului, după o acțiune de atac colectivă, mingea lovind întâi bara, înainte de a intra în poartă.

Intrat în locul lui Coman, Mihăilă a marcat golul de 2-0, în al treilea minut suplimentar de joc, din pasa lui Rațiu, consfințind victoria României, care rămâne neînvinsă și își păstrează locul 2 în grupa I, cu 12 puncte, din 6 meciuri.

Primul loc e ocupat de Elveția, cu 14 puncte, iar pe poziția a treia este Israel, cu 11 puncte.

Belarus și Kosovo, cu câte 4 puncte, ocupă locurile 4 și 5, și mai au șanse doar matematice la calificare. Ultima poziție îi revine Andorei, cu 2 puncte.

(sursa: Mediafax)