
Noapte de teroare în Ucraina. Rusia a lansat zeci de rachete și drone asupra mai multor orașe, printre care Kiev și Zaporojie. Un băiat de șapte ani a murit, iar alte 12 persoane au fost rănite în atacurile care au vizat infrastructura energetică a țării. Zone întregi ale capitalei au rămas fără apă și electricitate, potrivit observatornews.ro.
Rusia a lansat în noaptea de 10 octombrie un atac pe scară largă cu drone și rachete asupra Ucrainei, a relatat The Kyiv Independent.
Potrivit autorităților, un copil de 7 ani a murit în Zaporojie, alte trei persoane au fost rănite acolo, iar nouă persoane au fost rănite în Kiev.
Explozia s-a produs în jurul orei 2:30, ora locală, iar jurnaliștii The Kyiv Independent aflați la fața locului au raportat mai multe deflagrații puternice în capitală. Alte explozii au urmat în jurul orei 3:30.
CITEȘTE ȘI: A crescut siguranța localităților de pe malul râului Timiș. Noi investiții și soluții ale ABA Banat
„Din exploziile care tocmai au avut loc – un atac cu rachete balistice este în desfășurare. Rachete, una după alta, sistemul antiaerian este activ”, a declarat Tymur Tkacenko, șeful administrației militare a orașului Kiev, la ora 2:41.
Primarul capitalei, Vitali Kliciko, a confirmat că, în urma loviturilor asupra infrastructurii critice, mai multe zone ale orașului au rămas fără curent electric.


