Primul troleibuz a ajuns la Timișoara

3

Primul troleibuz a ajuns la Timișoara.

 Primăria Municipiului Timișoara aduce troleibuze moderne pe traseele orașului, după 15 ani de la ultima achiziție. Primul troleibuz, cu sisteme de siguranță, aer condiționat, încălzire în scaune, internet wireless, prize pentru încărcarea telefoanelor mobile și alte facilități, a fost livrat astăzi de compania Bozankaya.

Troleibuzul livrat astăzi este parte a unui contract mai amplu cu Bozankaya, finanțat cu fonduri europene accesate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, care prevede livrarea a 8 troleibuze de 12 metri și 25 de troleibuze articulate de 18 metri. Mijloacele de transport moderne vor fi livrate treptat, până în toamna acestui an.

Troleibuzele de 12 metri au o capacitate de transport de până la 100 de pasageri, dintre care 34 locuri pe scaune. Viteza maximă este de 80 km/h, iar autonomia este de până la 40 km în zonele fără catenare. Valoarea totală a celor 8 troleibuze de 12 m este de 20.292.000 lei (fără TVA), iar finanțarea a fost obținută de municipalitate prin PNRR.

Proiectul Primăriei Timișoara „Achiziția de vehicule nepoluante necesare îmbunătățirii transportului public de călători în zona Timișoara – Runda 2” include achiziția a 17 tramvaie noi – deja livrate, a 8 troleibuze și a 30 de autobuze nepoluante – aflate în procedură de achiziție publică.

CITEȘTE ȘI: 5 iunie, Ziua Învățătorului

 


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *