
5 iunie, Ziua Învățătorului.
De 18 ani, România își celebrează, la începutul lui Cireșar, dascălii.
Ziua Învățătorului, instituită prin Legea 289/2007, este o manifestare festivă educaţională, cu caracter naţional, apolitic şi cultural, organizată anual pe 5 iunie.
Data nu a fost aleasă întâmplător, fiind atribuită zilei de naștere a iluministului Gheorghe Lazăr, întemeietorul primei școli cu predare în limba română pentru copii din toate păturile sociale, autor și traducător al primelor manuale românești, în vremuri în care se studia preponderent în greacă, iar cartea era doar pentru cei înstăriți.
Până anul trecut, în această zi omagială, se organizau activități școlare specifice, dedicate celor care ”ard ca o lumânare luminându-i pe alții”, așa cum i-a portretizat poetul Tudor Arghezi pe învățători.
Din 2024, prin contractul colectiv de muncă la nivel de ramură, ziua de 5 iunie este zi liberă atât pentru angajații din învățământ, cât și pentru elevi.


