4.383 de cazuri noi de COVID-19, în ultimele 24 de ore: 44 de decese, numărul pacienţilor din ATI a crescut. Situația în Timiș

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat duminică 4.383 de cazuri de COVID-19 înregistrate în ultimele 24 de ore. Totodată, au fost raportate 44 de decese. La ATI sunt internaţi 1.232 de pacienţi. Încă un judeţ înregistraează o rată de infectare peste 3, numărul total ajungând la şase, În Capitală, rata infectării se apropie de 4.

CITEȘTE ȘI: Migranți care încercau să iasă ilegal din țară, prinși la Nădlac. Unde se ascundeau cei 14 străini

”Până astăzi, 14 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 859.709 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 783.642 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 4.383 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv”, anunţă autorităţile.

Cele mai multe cazuri noi sunt în Bucureşti, 1.179. Cinci judeţe au peste 200 de cazuri: Timiş – 433, Ilfov – 275, Braşov – 231, Iaşi – 205, Cluj – 203.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori se apropie de 4 în Bucureşti, unde a crescut. Încă un  judeţ, Sălajul, a depăşit rata de infectare 3.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16648752,81
2.Arad185291042,35
3.Argeș22037901,29
4.Bacău214251101,28
5.Bihor226811092,01
6.Bistrița-Năsăud9292211,36
7.Botoșani11624581,39
8.Brașov348852313,75
9.Brăila10391301,61
10.Buzău9985340,84
11.Caraș-Severin8768331,21
12.Călărași8022451,18
13.Cluj433562033,53
14.Constanța343691592,74
15.Covasna6255351,15
16.Dâmbovița18907631,94
17.Dolj211941601,92
18.Galați21569461,61
19.Giurgiu8534532,26
20.Gorj7728532,17
21.Harghita6531210,83
22.Hunedoara17232833,03
23.Ialomița8634421,31
24.Iași355072051,72
25.Ilfov339352754,41
26.Maramureș18218672,29
27.Mehedinți6460311,37
28.Mureș18755861,26
29.Neamț15038841,67
30.Olt11987361,24
31.Prahova28234841,06
32.Satu Mare10741462,20
33.Sălaj8806553,01
34.Sibiu21238632,26
35.Suceava21849470,97
36.Teleorman10550581,64
37.Timiș436654335,49
38.Tulcea6721161,11
39.Vaslui13669421,20
40.Vâlcea12893662,21
41.Vrancea8736201,12
42.Mun. București13996411793,98
43.Cazuri noi nealocate pe județe4147*-368
 TOTAL859.7094.383

Astăzi, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, rata de infectare la o mie de locuitori, în judetul Timis, este 5,49. La Timișoara, rata a ajuns la 7,48, după ce ieri era 7,03.Localitățile cu rata de infectare pe ultimele 14 zile peste 3/1000 locuitori sunt, în ordine descrescătoare:

1 PĂDURENI 13,43

2 MOŞNIŢA NOUĂ 12,5

3 JEBEL 11,43

4 MĂNĂŞTIUR 10,93

5 GIROC 9,8

6 DUMBRĂVIŢA 9,13

7 SÂNMIHAIU ROMÂN 8,86

8 ORŢIŞOARA 7,76

9 TIMIŞOARA 7,48

10 BUCOVĂŢ 7,4

11 VĂLCANI 7,12

12 GHIRODA 7,11

13 GIARMATA 6,96

14 PIŞCHIA 6,58

15 BELINŢ 6,38

16 SĂCĂLAZ 6,15

17 MAŞLOC 6,1

18 JAMU MARE 6,01

19 LOVRIN 5,34

20 CIACOVA 5,11

21 PECIU NOU 5,1

22 VARIAŞ 4,98

23 BARA 4,93

24 GHILAD 4,75

25 FOENI 4,57

26 ŞAG 4,56

27 REMETEA MARE 4,48

28 ŞANDRA 4,46

29 PARŢA 4,1

30 DUDEŞTII VECHI 3,88

31 IECEA MARE 3,8

32 SÂNNICOLAU MARE 3,78

33 SATCHINEZ 3,73

34 DENTA 3,72

35 NIŢCHIDORF 3,64

36 FĂGET 3,36

37 OTELEC 3,28

38 SÂNANDREI 3,22

39 SACOŞU TURCESC 3,16

40 RECAŞ 3,1

41 GIULVĂZ 3,08

42 ORAŞ BUZIAŞ 3,05

43 GOTTLOB 3,01


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.