2.049 cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus. Află situația din Timiș

Până astăzi, 27 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 615.809 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

540.437 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.049 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12029172,03
2.Arad13794251,97
3.Argeș181302,04
4.Bacău15963331,42
5.Bihor17332442,11
6.Bistrița-Năsăud7176291,64
7.Botoșani7994391,63
8.Brașov24620443,3
9.Brăila7982292,79
10.Buzău8097181,27
11.Caraș-Severin61281,65
12.Călărași6127101,88
13.Cluj287931693,62
14.Constanța253571263,41
15.Covasna493780,89
16.Dâmbovița14384901,97
17.Dolj14832481,51
18.Galați154321432,72
19.Giurgiu6152762,27
20.Gorj498760,66
21.Harghita526160,41
22.Hunedoara11325151,86
23.Ialomița654952,39
24.Iași263791011,2
25.Ilfov23118395,65
26.Maramureș10324471,61
27.Mehedinți4876121,32
28.Mureș14752231,66
29.Neamț10799261,02
30.Olt9221420,83
31.Prahova2350641,76
32.Satu Mare6827311,05
33.Sălaj609960,91
34.Sibiu16707371,87
35.Suceava15311811,23
36.Teleorman7387122,15
37.Timiș250201143,42
38.Tulcea5227172,24
39.Vaslui10031711,89
40.Vâlcea958521,51
41.Vrancea6978240,96
42.Mun. București963781814,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3903*199 
 TOTAL615.8092.049 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

 

stirioficiale

 

1 Comments
HVR 27/12/2020
Sunt tare curios din voi.. Cati adepta ce v or lent si sigur de la noi! #SRsVcCOv2#