Weekend bogat în competiții și în clasări fruntașe pentru sportivii de la CSM Timișoara

inot Radu Vaipan CSM Timisoara

Weekend-ul trecut a fost unul bogat în competiții și în clasări pe podium pentru sportivii de la CSM Timișoara.

Radu Vaipan, una dintre marile speranțe ale înotului timișorean, confirmă încrederea pusă în el.

La Cupa României de natație, competiție desfășurată de miercuri până sâmbătă la Târgoviște, el a obținut medalia de aur în cadrul probei de 100 de metri bras.

Tânărul înotător legitimat la CSM Timișoara se află sub îndrumarea antrenorului Ion Bădescu și se pregătește la bazinul de înot din Calea Circumvalațiunii.

Alte două medalii au fost obținute în weekend de sportivii secției de tir.

La Baia Mare, în cadrul etapei a treia a Campionatului Național de tir sportiv talere skeet, Ionuț Dancoș s-a clasat pe locul al doilea, în timp ce colegul său Bogdan Iepan a încheiat competiția pe poziția a treia.

De la CSM Timișoara au mai participat Adrian Rășinar și Claudiu Bizerea.

Finala și Cupa României se vor desfășura în luna august. Campionatul Național cuprinde șase etape de calificare și una în care vor fi stabiliți campionii, aceasta din urmă fiind programată în perioada 19-22 august la București.

Și luptătoarele junioare de la CSM Timișoara au fost în competiție la sfârșitul săptămânii trecute.

La Putna a avut loc Cupa României rezervată categoriei de vârstă menționate, iar Georgiana Copăcianu (categoria 62 de kilograme) și Romina Minea (categoria 76 de kilograme) s-au clasat pe locurile unu și, respectiv, trei.

Cele două sportive sunt antrenate de Petru Brândușan.