Viitorul sună bine în gimnastica timişoreană. Micilor sportive de la CSŞ 1 le place pe podium!

Micilor gimnaste de la CSŞ 1 Timişoara le place pe podium! La Campionatul Naţional pe echipe şi individual al junioarelor II şi III de la Constanţa, la nivelul 7, debutantele clubului de pe Bega nu au căzut pradă emoţiilor şi au avut evoluţii încântătoare.

Ema Golopenţa s-a bucurat de urcarea pe podium împreună cu echipa din Arad, ea având dublă legitimare. A obţinut argintul cu un total de 190.850 de puncte, iar la individual compus s-a clasat pe locul al treilea, cu un total de 64.600 de puncte.

Din cele 28 de junioare debutante la acest nivel, Sofia Balint, sportivă antrenată de Ioana Badea, a avut un rezultat îmbucurător, clasându-se pe locul al 11-lea, cu un total de 61.300 de puncte.

CSŞ 1 Timişoara a ţinut podiumul ocupat şi cu echipa de la nivelul 6 formată din Marisa Hutupaşu, Sara Ion Corduneanu, Iasmina Ghiran şi Maia Schinteie – locul al doilea în clasamentul pe echipe, cu un total de 191.350 de puncte, la distanţă foarte mică de primul loc.

Fetele s-au poziţionat bine şi la individual compus. Marisa Hutupaşu a obţinut locul al patrulea (64.600 de puncte), Sara Ion Corduneanu a fost a cincea (63.550 puncte), Iasmina Ghiran a încheiat pe şapte (62.750), iar Maia Schinteie s-a clasat pe locul al 11-lea (61.350).

Debutante la această competiţie la nivelul 6 au fost şi Renata Schileru, care a obţinut 48.200 de puncte, şi Mara Preotesoiu, care a participat doar la trei aparate, adunând 29.350 de puncte.

CITEŞTE ŞI: Unii clienți ai Hidroelectrica plătesc facturi mai mari, de la 1 aprilie

Gimnastele sunt antrenate de Luiza Colac şi Olivian Guga, iar un aport important la obţinerea acestor rezultate a avut şi coregrafa Teodora Andreaş, de la CSŞ 1 Timişoara.