Viitorul sună bine! Baschetbaliştii U18 ani de la SCM UVT OHMA Timişoara au cucerit medaliile de bronz în Campionatul Naţional

"Leișorii" medaliați cu bronz la Campionatul Național, prezentați astăzi la meciul SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara - FC Argeș

Baschetbaliştii sub 18 ani de la SCM UVT OHMA Timişoara au cucerit medaliile de bronz în Campionatul Naţional!

În finala mică a turneului final desfăşurat în Arena Romsilva din Bucureşti, echipa antrenată de Radenko Toroman s-a impus cu scorul de 93-85 (23-15, 16-14, 31-23, 23-33) în faţa grupării CSO Voluntari.

Cel mai bun marcator de pe teren a fost timişoreanul Şerban Horga, autor a 35 de puncte, la care a adăugat 11 recuperări şi cinci pase decisive. De altfel, în urma prestaţiilor foarte bune, el a fost inclus în formula ideală a turneului final, fiind desemnat şi cel mai de perspectivă jucător!

Ceilalţi realizatori în alb-violet din finala mică a campionatului au fost Pavle Stajic (20p), Mladen Lazic (17p), Roland Stanciu (11p) şi Robert Jude (10p).

CITEȘTE ȘI: „A fost un OM care cunoștea administrație, politică. Iubea Timișoara, sportul, oamenii. Avea principii”. Propunere ca Adrian Orza să devină, post-mortem, Cetățean de Onoare al Timișoarei, iar o stradă să-i poarte numele

Noua campioană la categoria de vârstă U18 este CSA Steaua Bucureşti, care a trecut în ultimul act de gazda CSU Ştiinţa Bucureşti cu scorul de 91-71.

Formaţia roş-albastră o eliminase în semifinale la mare luptă, scor 59-58, pe SCM UVT OHMA Timişoara.