Un nou record de infectări cu Covid-19 în ultimele 24 de ore. Timișul și 6 județe sunt în scenariul roșu

În ultimele 24 de ore, în România au fost înregistrate 7.676 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, iar 145 de pacienți au murit. București și șapte județe sunt în scenariul roșu, după ce rata de infectare a depășit 3 cazuri la mia de locuitori. Cele șapte județe sunt Bistrița Năsăud, Cluj, Dolj, Ilfov, Maramureș, Satu Mare, Timiș.

CITEȘTE ȘI: MAE: De la 1 octombrie, românii nerezidenți nu vor mai putea intra în Marea Britanie doar cu cartea de identitate

Până astăzi, 25 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.187.773 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 657 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.096.136 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.676 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 143 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți mai jos:

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22528931,97
2.Arad257641992,51
3.Argeș28964551,39
4.Bacău287451771,81
5.Bihor310221411,61
6.Bistrița-Năsăud140381063,38
7.Botoșani159551232,41
8.Brașov459371391,87
9.Brăila14089771,29
10.Buzău13595861,24
11.Caraș-Severin12723892,09
12.Călărași11428852,25
13.Cluj626582833,45
14.Constanța468181732,65
15.Covasna8896220,94
16.Dâmbovița23835721,31
17.Dolj300592733,01
18.Galați296981091,77
19.Giurgiu12252972,39
20.Gorj10048491,41
21.Harghita8812460,92
22.Hunedoara244401691,72
23.Ialomița11732351,90
24.Iași464513952,16
25.Ilfov495543054,88
26.Maramureș232471313,26
27.Mehedinți9386972,23
28.Mureș252771231,22
29.Neamț20867971,68
30.Olt163811592,54
31.Prahova386673012,26
32.Satu Mare156311163,54
33.Sălaj11918852,31
34.Sibiu28193782,05
35.Suceava278372452,49
36.Teleorman155431122,82
37.Timiș606644874,43
38.Tulcea8953351,16
39.Vaslui179101392,11
40.Vâlcea17473731,59
41.Vrancea11733861,49
42.Mun. București1991448084,10
43.Din străinătate**146410 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

7444*

1096 
 TOTAL1.187.7737.676 

 

Până astăzi, 36.230 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 24.09.2021 (10:00) – 25.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 121 de decese (61 bărbați și 60 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 145 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 31 la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 la categoria de vârstă peste 80 ani. 118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități. Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.852. Dintre acestea, 1.195 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 264 sunt minori, 247 fiind internați în secții și 17 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.507.523 de teste RT-PCR și 3.064.095 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.530 de teste RT-PCR (10.070 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.460 la cerere) și 44.834 de teste rapide antigenice.

 

Pe teritoriul României, 47.502 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.841 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.407 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 225 de persoane.


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.