Tratamente de dezinsecție terestră împotriva țânțarilor, la Timișoara

Primăria Lugoj anunță acțiuni de dezinsecție în perioada 8 - 10 iunie

Tratamente de dezinsecție terestră împotriva țânțarilor, la Timișoara

O nouă acțiune de dezinsecție terestră, pentru combaterea ţânţarilor şi larvelor, urmează să aibă loc, la Timișoara, în perioada 10-15 octombrie 2024, între orele 22:00 – 06:00, în măsura în care vremea permite desfășurarea în siguranță a operațiunilor, anunță Primăria Timișoara.

Stropirile se efectuează pe toată raza orașului.

”Rugăm cetățenii, în special copiii, persoanele vârstnice, cardiace, astmatice sau alergice la diverși compuși chimici să evite să stea în zonele de acțiune, pentru a preveni eventualele incidente neplăcute.

Totodată, recomandăm apicultorilor ca, în perioada menţionată, să ia toate măsurile care se impun în vederea protejării albinelor, respectiv să scoată stupii în afara ariei de stropire.

Precizăm că personalul implicat în efectuarea lucrărilor este calificat şi autorizat în conformitate cu legislaţia în vigoare, fiind dotat cu echipament de protecţie corespunzător.

CITEȘTE ȘI: Peste 100.000 de antepreșcolari, preșcolari și elevi sunt cuprinși în rețeaua școlară a județului Timiș, dintre care 6.500 în învățământul particular

Produsele folosite sunt avizate de Comisia Naţională pentru Produse Biocide din cadrul Ministerului Sănătăţii şi se regăsesc în Registrul Naţional al Produselor Biocide avizate pentru profilaxia sanitar-umană de către Ministerul Sănătăţii: Cymina Plus (având substanţă activă Cipermetrina, pentru combaterea ţânţarilor adulţi, pentru activitatea de dezinsecţie terestră, cu o concentrație a soluției de lucru de 50 ml produs în 3 litri de apă/solvent) și Vectobac WG (având substanța activă Bacillus thuringiensis subsp. israelensis, pentru serviciile de dezinsecție exterior – combatere larve, cu o concentrație a soluției de lucru de 1 kg. produs în 10 L/apă). Substanţele fac parte din Grupa III de toxicitate (pesticide non-agricole), Tip 18 (insecticide, acaricide şi produse pentru combaterea artropodelor).

Acțiunile de dezinsecție sunt esențiale pentru asigurarea unui mediu sănătos și plăcut pentru toți locuitorii orașului. Facem apel la cetățeni să coopereze și să respecte recomandările pentru a maximiza eficiența acestei campanii. Reamintim că asociaţiile de locatari și proprietarii de gospodării individuale au responsabilitatea de a efectua acțiuni de dezinsecție, pe domeniul privat care le aparține, inclusiv în grădini și curți, pentru a asigura combaterea eficientă a țânțarilor”, informează primăria.

Aceasta reprezintă a șasea campanie terestră de dezinsecție efectuată în acest an.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *