Poli Timişoara a executat-o pe CFR Cluj într-un meci nebun! VIDEO

poli cluj

Poli Timişoara a făcut un meci mare, sâmbătă seară, pe Stadionul „Dan Păltinişanu”, cu pretendenta la câştigarea acestei ediţii de campionat – CFR Cluj.

Cei aproape 5.000 de spectatori care au îndrăznit să înfrunte, sâmbătă, cuptorul de pe stadionul „Dan Păltinișanu”, pentru a urmări pe viu partida dintre Poli și „commando”-ul clujean al lui Dan Petrescu, nu au regretat prezența la meci, pentru că au savurat o dispută pe care cu siguranță nu o vor uita prea curând.

Nici măcar nu au apucat să se așeze bine pe scaune, că s-au văzut nevoiți să se ridice din nou, printr-un salt de bucurie, pentru că Poli a deschis scorul încă din minutul 2, când Alex Munteanu l-a învins pe Vâtcă cu un șut superb de la aproape 35 de metri.

Spre lauda lor, timișorenii au știut să gestioneze excelent acest debut în forță, au câștigat aproape toate duelurile duse la mijlocul terenului în timp ce atacanții au ținut într-un șah permanent defensiva ardeleană, care în primele șapte partide din această ediție de campionat nu fusese învinsă decât o singură dată.

În aceste condiții, golul cu numărul doi a căzut cât se poate de logic la poarta oaspeților, Cânu înscriind cu capul, în minutul 33. Nici după acest al doilea pumn în plex, elevii antrenorului Dan Petrescu nu s-au „trezit la viață”, amânând o eventuală revenire până după pauză.

Din păcate pentru ei, calculele s-au deovedit și în prima parte a celei de-a doua reprize inexacte, pentru că de la cabine a ieșit o echipă a Politehnicii la fel de motivată și montată pe spectacol. Golurile lui Drăghici (min. 55) și Alex Munteanu (min. 60) au încununat o dominare categorică a ”mânjilor” lui Ionuț Popa, care și-au privit deja cu multă mândrie și satisfacție dolofanii saci din căruță.

Ce a urmat a fost demn de-un film de Hitchcock, ale cărui secvențe au început să se deruleze în minutul 73, când Balde l-a învins pe Curileac printr-un șut sec la colțul lung, în urma primei șarje cu adevărat periculoase spre reduta bănățeană.

Thrillerul și-a intrat în pâine câteva minute mai târziu, pentru că același Balde a înscris din nou, punctul culminant fiind consemnat în minutul 82, când autogolul lui Cânu ne-a făcut pe toți să ne gândim că uneori soarta îți dă cu o mână și îți ia cu două. Scurtcircuitată puternic, Poli nu a mai avut de ales și a încercat din răsputeri să gestioneze în mod cât mai profesionist finalul de partidă.

Parțial a reușit, mai ales prin prisma faptului că nu a mai primit gol, deși ocazii au mai fost, Timișoarei fotbalistice fiindu-i predată și o binemeritată lecție de viață, care l-a făcut pe Ionuț Popa să treacă de la spectaculoasa tumbă din minutul 60, la azvârlirea șepcii de necaz, după cel de-al treilea gol al oaspeților.

În ansamblu, este fără îndoială o victorie meritată a fotbaliștilor alb-violeți, care au fost mereu convinși că pot răpune liderul. Iar după pauza aferentă celor două întâlniri ale naționalei noastre, din preliminariile CM 2018, pentru Timișoara va urma o bătălie cel puțin la fel de grea, pe terenul eternei rivale Dinamo.

Poli a evoluat în următoarea formulă: Curileac, Crețu, Melinte, Cânu, Șeroni, Soljic, Artean, Munteanu (min. 61, Mailat), Bîrnoi, Țigănașu (min. 35, Ciucur), Drăghici (min. 58, Bianconi).

”Ați crezut că e blat?”

Ionuț Popa, antrenorul lui ACS Poli, a comentat în stilu-i caracteristic victoria electrizantă obținută de echipa sa în fața lui CFR Cluj. „Gata, nu mai fac tumbe, n-am reușit să execut mișcarea ca la gimnastică, am făcut-o în felul meu. Normal că m-am bucurat la 4-0. Pe mine m-a surprins faptul că ceferiștii au luat patru goluri de la noi, iar ei nu primiseră decât un gol până acum în acest campionat.

La 4-3 mi-am adus aminte de meciul Dinamo – Foresta 4-5. A fost un joc nebun, toți cei din tribună au savurat derularea lui. Dedicăm această victorie jucătorului nostru, Artean, care urmează să se căsătoreacă. Ați crezut că e blat? Ce să mai spun, nu mai știu nici eu ce să zic, puteam fi egalați. N-am mai trăit de mult timp un asemenea meci”, a declarat Ionuț Popa.

“Am marcat trei goluri inutile…”

Dan Petrescu, antrenorul CFR-ului, s-a dovedit foarte nervos după înfrângerea de la Timișoara. „Ar trebui să-i schimb pe toți! Preferam să nu marcăm nici un gol. Cine se aștepta la așa ceva?! Când iei gol în minutul 2, de la 40 de metri… Căldura a fost incredibilă, golul al doilea a fost primit mult prea ușor. La pauză am avut o discuție mai dură cu jucătorii mei. Le-am zis că dacă marcăm primii câștigăm.

Preferam să nu mai marcăm nici un gol și să le păstrăm pentru etapa viitoare. Am avut trei reușite frumoase, care în cele din urmă s-au dovedit inutile. Poate doar pe Balde îl vor ajuta la moral. Cred că e pentru prima dată când încasez patru goluri în România. Noi nu am avut nici o idee în prima repriză. Jucătorii dau vina pe căldură și pe golul primit rapid.

Mă așteptam să reacționăm repede. Sunt foarte supărat și nu vreau să comentez «la cald». Trebuie să analizez ceea ce am greșit eu, dar și jucătorii. Chiar dacă nu stăm rău în clasament, nu mă așteptam să luam atâtea goluri. Știam că Munteanu se află într-o formă excelentă. Timișoara a mai avut câteva ocazii. Antrenorul a pregătit foarte bine meciul, jucătorii și-au dat viața pe teren. Îi felicit cu multă sinceritate”, a declarat Dan Petrescu.

3 thoughts on “Poli Timişoara a executat-o pe CFR Cluj într-un meci nebun! VIDEO

1. FELICITARI. In rest, relaxare prea ..devreme. Grija la meciurile urmatoare, am demonstrat, inca o data, dupa magaria de anul trecut (penalizarea lui…peste), ca e…Poli. Cel care a avut curajul sa bata Dinamo, stiti voi cind, cind toti faceau in…pantaloni, si asa mai departe. Asa ca, ciocul mic celor care biziie de invidie. Cinste voua, baieti.

2. Practic fara vacanta de vara, dupa un an in care si-au batut joc toti (NEMERNICII) de echipa, jucatorii au aratat ca merita respectul nostru. Chiar am putea merge mai multi la meci sa ii sustinem.
    Cel mai bun din echipa: IONUT POPA! Felicitari si respect.
    Cand nimeni nu mai credea salvarea posibile EL A CREZUT si s-a comportat ca atare, CHIAR IN BARAJUL CONTRA UTA -ei.

3. FFFELICITARI baietilor si Antrenorului ,ati demonstrat inca o data ca puteti ,faceti si anul acesta o figura frumoasa sa ajungeti in primele 6 si de ce nu si mai departe in Cupele Europene ,sa crape ranza in detractorii . Poate vine si Muresan cu colac la Nunta ,cum se obisnuieste in Banat cand mergi la Nas.