Situaţia se agravează pe zi ce trece: alte 3.240 de cazuri de COVID-19 în 24 de ore, la mai puțin de 11.500 de teste. Cum stăm în Timiş

Până astăzi, 9 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 306.991 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

206.793 de pacienți au fost declarați vindecați.

CITEŞTE ŞI: Ministrul Sănătății: Părinții să nu-și trateze copiii acasă cu antibiotic, pentru prevenirea COVID, fără recomandarea unui medic

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.240 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba65601025,47
2.Arad71402094,99
3.Argeș85771592,57
4.Bacău9610822,47
5.Bihor90592085,52
6.Bistrița-Năsăud3652503,46
7.Botoșani4108522,54
8.Brașov120082394,56
9.Brăila3888551,82
10.Buzău4739931,99
11.Caraș-Severin3202532,59
12.Călărași2375911,74
13.Cluj127381216,34
14.Constanța81905783,67
15.Covasna2830453,36
16.Dâmbovița79361713,2
17.Dolj8416743,86
18.Galați7179901,75
19.Giurgiu2360341,87
20.Gorj3423431,82
21.Harghita3656282,69
22.Hunedoara5320582,7
23.Ialomița28401442,54
24.Iași13032922,46
25.Ilfov80811363,48
26.Maramureș59161793,59
27.Mehedinți2623482,09
28.Mureș72401124,39
29.Neamț7266742,69
30.Olt44941951,36
31.Prahova128585933,77
32.Satu Mare27041403,03
33.Sălaj3978146,59
34.Sibiu80422146,6
35.Suceava10470352,09
36.Teleorman3854462,57
37.Timiș126852536,25
38.Tulcea1855351,51
39.Vaslui58191012,02
40.Vâlcea6047472,94
41.Vrancea3984401,46
42.Mun. București439508895,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe2287*-2782
TOTAL306.9913.240

 

0 Comments

No Comment.