Situația epidemiei de coronavirus în România. Timișul și alte patru județe, în scenariul roșu

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.964 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Cinci județe și Capitala se află în scenariul roșu. Este vorba despre Timiş, cu o incidenţă de 5,24 de infectări, Ilfov – 4,05, municipiul Bucureşti – 3,68, Braşov – 3,52, Cluj – 3,45, Hunedoara – 3,05.

CITEȘTE ȘI: Vara va dura 6 luni, iar iarna, mai puțin de 2 luni până în anul 2100. Care este explicația

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16573992,71
2.Arad184251262,20
3.Argeș21947651,20
4.Bacău21315951,21
5.Bihor22572981,92
6.Bistrița-Năsăud9271541,36
7.Botoșani11566541,32
8.Brașov346542213,52
9.Brăila10361731,54
10.Buzău9951450,81
11.Caraș-Severin8735231,16
12.Călărași7977261,09
13.Cluj431532753,45
14.Constanța342102292,64
15.Covasna622091,01
16.Dâmbovița188441141,96
17.Dolj210341321,81
18.Galați21523991,61
19.Giurgiu8481412,14
20.Gorj7675552,13
21.Harghita6510200,78
22.Hunedoara171491733,05
23.Ialomița8592161,21
24.Iași353021331,56
25.Ilfov336602324,05
26.Maramureș18151732,28
27.Mehedinți6429341,30
28.Mureș18669321,15
29.Neamț14954741,58
30.Olt11951531,20
31.Prahova281501021,00
32.Satu Mare10695652,12
33.Sălaj8751692,85
34.Sibiu211751052,22
35.Suceava21802610,96
36.Teleorman10492341,59
37.Timiș432322495,17
38.Tulcea6705281,12
39.Vaslui13627381,18
40.Vâlcea128271042,12
41.Vrancea8716371,09
42.Mun. București1387859843,68
43.Cazuri noi nealocate pe județe4515*315

 


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.