Simona Halep a câștigat la Toronto Open al 24-lea titlu din carieră

Simona Halep a câștigat la Toronto Open al 24-lea titlu din carieră.

Simona Halep a câștigar duminică seara finala turneului de tenis Masters 1000 WTA de la Toronto, învingând în ultimul act pe brazilianca Beatris Maia Haddad (24 WTA), după un meci disputat, de trei seturi, încheiat cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3.

Halep a avut nevoie de două ore și 18 minute, pentru a obține cel de al 24-lea titlul din circuitul profesionist de tenis, al 9-lea de turneu Masters și al doilea din acest sezon, în fața unui public care a susținut-o de-a lungul întregii partide. După această victorie, Halep revine în top 10, direct pe locul 6, cu o urcare de 9 locuri.

Fostul număr 1 mondial a întrat mai greu în meci și s-a văzut repede condusă cu 0-3 și două break-uri avans, însă revenirea a fost mai mult decât eficientă, românca adjudecându-și 6 game-uri la rând și închizând setul dominând categoric.

Dominare ce nu s-a mai materializat în setul secund, în care Beatriz Maia Hadad a ridicat mult nivelul de joc și a făcut 0-4, avantaj suficient pentru a se impune apoi cu 2-6 și a duce meciul în set decisiv.

Halep a început bine ultimul act luând game-ul de serviciul al braziliencei și dublându-l cu câștigarea imediat a propriei serve, pentru 2-0.

Game-ul 3 al decisivului a fost foarte intens, românca salvând 3 mingi de break, înainte de a ceda serviciul după o lovitură lungă a braziliencei care a prins milimetric tușa, pentru 2-1.

Constănțeanca s-a revanșat imediat, cu un nou break. Cele două și-au valorificat apoi serviciul până la 5-2, ultimele două fiind, ambele, câștigate la zero.

Brazilianca a redus apoi diferența la 5-3, Halep profitând apoi de avantajul propriului serviciu pentru a închide setul, meciul și turneul.

Această victorie îi asigură lui Halep revenirea în Top 10, până pe locul 6, atunci când clasamentul Hologic WTA Tour va fi actualizat luni. Aflată în prezent pe locul 15, Halep a părăsit top 10 după 373 de săptămâni în urmă cu aproape un an, pe 9 august 2021.

Victoria este a 38-a din acest sezon pentru Halep, a doua cea mai bună performanță a sezonului.

Pentru câștigarea turneului, Simona Halep va fi recompensată cu 439.700 dolari și 900 puncte WTA, în timp ce finalista va primi 259.100 dolari și 585 puncte WTA.

(sursa: Mediafax)