Rugby: Timişoara pierde cu Dinamo din cauza unui eseu de penalizare

Rugby: Timişoara pierde cu Dinamo din cauza unui eseu de penalizare.

Meci nebun de rugby, în Ronaţ, cu ocazia derby-ului SCM USV Timişoara – Dinamo Bucureşti, din etapa a 2-a a fazei „estivale” a campionatului intern.

Oaspeţii, relatează radiotimisoara, s-au impus cu 50-45, după ce startul lansat a fost al bănăţenilor şi după ce tot gazdele conduceau înaintea minutelor de prelungire.

Pe parcursul întâlnirii, ambele echipe au dat impresia că pot termina învingătoare, dar adversara a avut puterea revenirii.

Bănăţenii au făcut rapid 14-0 şi spectatorii aşteptau un festival de eseuri în terenul de ţintă bucureştean.

Dinamo a întors la 36-14 în mai puţin de jumătate de repriză, iar la pauză s-a intrat tot cu avantaj al vizitatorilor 36-21.

La capătul primei ore de joc, Timişoara preluat din nou conducerea cu 40-36, apoi Dinamo a făcut 43-40, gazdele au întors la 45-43 şi în cele din urmă un eseu de penalizare dictat de arbitrul Cristian Şerban, în favoarea bucureştenilor a stabilit scorul final: 50-45 pentru formaţia din Capitală.

A fost un raport egal al eseurilor, 7-7, cu diferenţa că oaspeţii au punctat mai mult la transformări.

Un alt amănunt interesant, seria încercărilor bănăţene a început şi s-a încheiat cu reuşitele lui Tique Iliesa.