România s-a calificat în optimile de finală ale Euro 2024

În fața a peste 25.000 de suporteri români, prezenți la Frankfurt, echipa națională de fotbal a României s-a calificat miercuri în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania.

Slovacii au deschis scorul în minutul 24, prin Duda, dar România a egalat prin Răzvan Marin, din penalty, în minutul 37.

În celălalt meci al grupei, Ucraina și Belgia au remizat, scor 0-0.

Astfel, toate cele patru echipei au încheiat grupa cu câte 4 puncte.

Grație golaverajului superior, România a câștigat grupa, urmată de Belgia și de Slovacia.

Ucraina s-a clasat pe ultimul loc în grupă și va părăsi turneul final.

În optimile de finală, România va întâlni Olanda, marți, 2 iulie, de la ora 19.

Sursa: stirileprotv.ro

Naţionala României va înfrunta echipa Olandei în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, meci care va avea loc în data de 2 iulie, pe Football Arena din Munchen, de la ora 19:00.

România a câştigat Grupa E a competiţiei, iar Olanda s-a clasat pe locul al treilea în Grupa D.
În urma rezultatelor de miercuri, dintre echipele clasate pe locul al treilea în grupe au ratat calificarea Ungaria (3 puncte) şi Croaţia (2 puncte).