
România, în top 10 al celor mai puternice pașapoarte din lume, după acceptarea în Visa Waiver.
România se află pe locul 6 în topul celor mai puternice pașapoarte din lume, iar conform clasamentului Passsport Index, devansează țări precum Marea Britanie, Canada și SUA pentru accesul liber la destinații globale. În acest context, cu pașaportul românesc se va putea călători în 175 de țări fără viză sau cu formalități minime.
„România va ajunge în aceeași categorie cu Japonia, Slovenia, Letonia, Noua Zeelandă și Liechtenstein. Alte 24 de țări se vor afla încă înaintea României. Emiratele Arabe Unite sunt pe primul loc în acest clasament, cu acces la 180 de țări, urmează Spania (179) și Finlanda, Franța, Germania, Belgia, Italia, Danemarca, Olanda, Luxembourg, Austria, Portugalia, Elveția, Norvegia, Grecia și Irlanda (fiecare cu 178)”, a transmis Institutul Diplomatic Român.
Totodată, există și o altă clasificare în care România este pe locul 15, iar pe prima treaptă este Singapore, conform Clasamentul Henley. Această diferență se datorează metodologiei de calcul distinctă.
CITEȘTE ȘI: Frigul extrem face ca inaugurarea lui Trump să se facă în interior, pentru prima dată în 40 de ani
Nu înțeleg!Dacă au fost nereguli grave la primul tur dece nu este normal sa se anuleze?Democrație,democrație dar face casă bună cu încălcarea legii?!!!