Robert Glință, locul 5 în finala de 50 m spate la Mondialul de la Budapesta. UPDATE: Federația Internațională a schimbat ierarhia inițială

Robert Glință, locul 4 în finala de 50 m spate la Mondialul de la Budapesta

Americanul Justin Ress (24 de ani) a primit medalia de aur în proba de 50 de metri spate la Campionatele Mondiale de natație de la Budapesta, deși a fost descalificat inițial. Astfel, Robert Glință a încheiat pe locul 5.

Șirea inițială

Justin Ress a fost cronometrat cu cel mai bun timp în finală, 24 de secunde și 12 sutimi.

La finalul cursei, arbitrii au efectuat o analiză video și au decis că Justin Ress a greșit, întrucât nu a avut nicio parte a corpului deasupra apei în momentul în care a atins peretele, așa cum prevede regulamentul.

În urma deciziei arbitrilor, americanul Hunter Armstrong, al doilea clasat în finală, a fost declarat câștigător al medaliei de aur.

Înotătorul Robert Glință a obținut locul 4 în finala de 50 m spate la Mondialul de la Budapesta. Sportivul român a reușit timpul de 24:57.

În Duna Arena din Budapesta, într-o atmosferă superbă, Glință n-a prins, din păcate, podiumul.

Pe culoarul al 7-lea, românul s-a clasat inițial pe locul 5, la egalitate cu grecul Christou – 24,57 secunde. Însă Justin Ress, cel care câștigase cursa, a fost descalificat de arbitri, astfel că Robert a urcat un loc, terminând la 6 sutimi de medalia de bronz.

Pe primele trei locuri s-au clasat: Hunter Armstrong – 24:14, Ksawery Masiuk – 24:49, Thomas Ceccon – 24:51.