Ripensia, învinsă la ultima fază în Trivale

Andrei Dumiter Ripensia

Ripensia Timişoara s-a înclinat cu scorul de 1-2, astăzi, pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti, în faţa echipei locale FC Argeş, într-o partidă contând pentru etapa cu numărul 34 a Ligii a II-a la fotbal.

Oaspeţii au condus cu 1-0 graţie reuşitei semnate de Dumiter în minutul 32. Atacantul formaţiei bănăţene a plecat atunci într-o cursă solitară, după ce tot el a recuperat mingea şi a făcut un schimb de pase cu Mansour la 40 de metri de poartă, finalizând la colţul scurt, deşi era înconjurat de doi adversari, pe unul dintre ei driblându-l în careu.

1-0 a fost scorul înregistrat la pauză, portarul ripensist Moldovan nefiind pus la treabă de alb-violeţii din Trivale.

În repriza secundă, FC Argeş a întors însă rezultatul, punctând de două ori, prima dată prin Buhăescu, în minutul 51, şi apoi prin Şerban, târziu, în prelungirile meciului, chiar la ultima fază, dintr-o lovitură liberă.

FC Argeş: Grecu – Turda, Vişa, Hreniuc (Florescu ’46), Şerbănică – Buleică, Panait, Costin (Şerban ’59), Năstăsie (Popa ’83) – Barbu, Buhăescu. Antrenor: Augustin Eduard.

Ripensia Timişoara: Moldovan – Ad. Popa, Tînc, Apro, Străuţ – Stoi, Burdeţ – Chera (Dobie ’80), Dumiter (Popovici ’57), Stoica (Drăghici ’66) – Mansour. Antrenor: Alexandru Pelici.