Remiză cu scântei pe stadionul „Dan Păltinișanu”

Remiză cu scântei pe stadionul "Dan Păltinișanu"

Remiză cu scântei pe stadionul „Dan Păltinișanu”.

Politehnica Timișoara a remizat, scor 1-1, în amicalul cu Viitorul Șimian, disputat sâmbătă pe stadionul „Dan Păltinișanu”.

În prima repriză nu s-a marcat nici un gol, iar un jucător al grupării din județul Mehedinți a suferit o fractură de claviculă.

În minutul 49, golgeterul polist D. Popa a deschis scorul cu un șut din careu.

Peste șase minute, Viitorul Șimian a egalat în urma unui corner.

Meciul s-a încins, au apărut duritățile și îmbrâncelile. În decurs de două minute (60-62), doi mehedințeni au fost eliminați (cu drept de înlocuire).

La ultimul dintre aceste ”roșii”, meciul a fost întrerupt pentru patru minute și s-a pus chiar problema de a nu se mai relua, din cauza stării de nervozitate a combatanților.

Jocul s-a reluat, dar nu s-a mai înscris.

Antrenorul Paul Codrea nu a putut conta pe Rotariu și Marincu (accidentați). Politehnica Timișoara: Murariu – Haloş, Bocşan (cpt), Vlaicu, R. Ciurel – Prună, Pureca, Olariu – Adamcsik, D. Popa, Curescu. Au mai jucat: Miklos, Pamfile, Istratie, Oprea, D. Ciurel, E. Adam, Mura, Tătaru, Roșu, Miclăuș. Antrenor: Paul Codrea.

„Pentru noi a fost important ca toți jucătorii să fie sănătoși la sfârșitul jocului.

Este o perioadă de pregătire, au fost săptămâni grele.

Singura mea nemulțumire este că nu vreau să văd jucători care au un comportament nesportiv.

Nu contează că se joacă mai tare, dar mă deranjează palmele date și golănismele, așa ceva nu vreau să văd pe teren!”, a declarat Costel Pantilimon, directorul executiv al Politehnicii Timișoara.

„Am întâlnit un adversar incomod. Din păcate, calitatea gazonului nu este cea mai bună, și acesta a fost un factor pentru nervozitatea de pe teren, cu intrări peste limită.

Probabil că a contat și fondul de oboseală al ambelor echipe, suntem pe final de pregătire”, a spus, la rândul său, antrenorul Paul Codrea.

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.