Ne-am calificat în Grupa Mondială I! Cupa Davis: Thailanda – România 2-3

Ne-am calificat în Grupa Mondială I! Cupa Davis: Thailanda - România 2-3

România a învins Thailanda în Cupa Davis și s-a calificat în Grupa Mondială I. Tenismenul Filip Jianu a adus punctul decisiv pentru români.

Filip Jianu, ocupant al locului 267 ATP, l-a învins pe Yuttanna Charoenphon cu scorul de 6-0, 6-2, după o oră şi 3 minute de joc, aducând punctul decisiv pentru tricolori. Prin urmare, România va juca în luna septembrie în Grupa Mondială I.

Înaintea acestui meci, România egalase la general Thailanda, scor 2-2, în întâlnirea de Cupa Davis, după ce Nicholas David Ionel l-a învins pe Kasidit Samrej în două seturi, scor 6-4, 6-1, după o partidă de o oră şi 18 minute.

Echipa Copil/Cornea suferise o înfrângere dureroasă în faţa echipei formate din Isaro/Suksumrarn. Thailandezii s-au impus cu scorul de 4-6, 6-2, 6-4, după două ore şi 14 minute de joc, iar gazdele conducea în acel moment, la general, cu 2-1. Din fericire, tinerii Ionel şi Jianu n-au dat greş.

Întâlnirea de la Nonthaburi a contat pentru play off-ul Grupei 1 Mondiale a Cupei Davis, conform Mediafax.