Ministrul Grindeanu va da undă verde lucrărilor la autostrada spre Moravița, iar la “tunelurile pentru urși”, între Margina și Holdea, e mobilizare generală (video)

Ministrul Grindeanu va da undă verde lucrărilor la autostrada spre Moravița, iar la “tunelurile pentru ursi”, între Margina și Holdea, e mobilizare generală

Ministrul Grindeanu va da undă verde lucrărilor la autostrada spre Moravița, iar la “tunelurile pentru urși”, între Margina și Holdea, e mobilizare generală (video)

Sorin Grindeanu se dovedește a fi, în continuare, unul dintre cei mai activi miniștri, fiind cel care a mobilizat cele mai multe firme și a deschis cele mai multe șantiere de drumuri și autostrăzi, după 1990 până în prezent.

Aflat în vizită la Timișoara, alături de premierul Marcel Ciolacu, Grindeanu a dat câteva detalii despre cele mai importante proiecte pentru Timiș și pentru zona de Vest.

“Estimez că în această primăvară, undeva în luna mai, să terminăm licitațiile pentru cele două loturi de la Timișoara spre Moravița.

Sper ca lucrurile să meargă bine, să avem câștigătorii și tot ceea ce ne-am propus, inclusiv Timișoara – Moravița, dincolo de Centura de Vest, pentru care am semnat deja contractul și să putem să punem toate etapele în aplicare.

Lucrurile merg bine și pe descărcarea de la Sânandrei, ne așteptăm ca în vara acestui an să fie finalizată. Progresul este la peste 50%.

Cred că prin august se va finaliza. Cât despre celebra bucată lipsă, de la Margina la Holdea, se lucrează cu peste 500 de muncitori, vreo 200 de utilaje.

Se lucrează 24 de ore din 24, astfel încât anul viitor, conform contractelor, să putem să dăm în circulație și această bucată lipsă de la Margina la Holdea”, a declarat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

margina holdea1

În total, în zona de lucru Margina – Holdea, inclusiv la “tunelurile pentru urși”, aproximativ 700 de oameni cu 300 de utilaje sunt pe șantier, atât în zona tunelurilor, cât și la poduri și pasaje.

„Forfotă mare, zi de zi, pe șantierul lotului 2 A1 Lugoj – Deva, între Margina și Holdea.

CITEȘTE ȘI: Liliana Oneț, noul subprefect al județului Timiș, a depus jurământul de învestire

Sunt 700 de muncitori și circa 300 de utilaje, iar lucrările se execută atât la tuneluri, cât și la terasamente și structuri (poduri și pasaje).

La tunelul T1, pe partea stângă, au fost forați 66 de metri, iar pe partea dreaptă – 18 metri. Echipele UMB GRUP și Euro-Asfalt lucrează 24 din 24 ore”, au transmis reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

2 thoughts on “Ministrul Grindeanu va da undă verde lucrărilor la autostrada spre Moravița, iar la “tunelurile pentru urși”, între Margina și Holdea, e mobilizare generală (video)

  1. Dar de canalul Bîstroe nu ne mai zice nimic acest… performer🤪? Sau poate ne spune despre efectele transprturilor dinspre si inspre Ucraina asupra infrastructurii rutiere si cam cine va plati pagubele? Ca despre pregatirea infrastructurii „pe repede inainte” de cand cu razboiul probabil ca nu ne poate explica chiar acum…

    #idiocracy🤪

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *