Ministrul Daniel David, într-o perpetuă evaluare fără finalizare

Ministrul Daniel David, într-o perpetuă evaluare fără finalizare

Ministrul Daniel David, într-o perpetuă evaluare fără finalizare.

Încă de la instalarea în funcția pe care o deține în prezent, Daniel David a avut numeroase abordări asupra lucrurilor care nu funcționează bine în învățământul românesc, ieșind la rampă, cu frecvența unei publicații periodice, pentru a expune publicului viziunea sa asupra acestora.

Cu îndârjirea unui concurent la medalia de aur, însă fără succes până în prezent, Daniel David și-a prezentat ideile călăuzitoare îndeosebi asupra evaluării standarizate a cunoștințelor elevilor, programelor școlare, evaluării naționale și accederii în profesia didactică (”titularizarea”), în sensul modificării lor fără a spune, concret, cum anume.

Nu s-a schimbat nimic…

După un an de expuneri plenare, nu s-a schimbat nimic. Elevii nu sunt evaluați după criterii standardizate, programele școlare atârnă cu kilogramele în spatele lor, examenul de capacitate e ancorat tot în matematică și română, iar profesorii rămân, în continuare, singurii bugetari care promovează concursul pentru un post, dar îl reiau în fiecare an.

Miercuri, 5 noiembrie, la întâlnirea cu societatea civilă, pe Facebook, Daniel David a readus în discuție subiectul evaluării standardizate, al evaluării naționale și al titularizării, răspunzând întrebărilor care i-au fost adresate, aceleași de mai multă vreme, aflate tot în analiză la nivel ministerial.

”Nu discutăm despre reorganizarea titularizării (n.r. – concurs care, până la această dată, ar fi trebuit să aibă deja o altă formă, analizând discursurile din trecut ale oficialului), fiindcă este o temă foarte importantă fiindcă, iarăși, dacă o vom discuta va trebui să o discutăm în situații de liniște, nu cu crize politice și economico-financiare.

Evaluarea națională – dacă avem în plan să schimbăm ceva, cu ideea că ar trebui să schimbăm ceva, așa am primit întrebarea – aici, sunt de acord cu cei care au pus aceste întrebări în legătură cu evaluarea națională, am spus și public, evaluarea națională în clasa a VIII-a, așa cum o avem noi acuma, nu există în structura Uniunii Europene, este prea îngustă și prea punctuală.

Dar și aici, discuția trebuie așezată, trebuie gândită bine și trebuie să fie predictibilă: nu poți schimba așa, de la un an la altul sau la doi ani… Trebuie gândit procesul astfel încât să fie predictibil, dar e clar că va trebui să avem o astfel de discuție (n.r. – a câta?).

(…) Ce pot spune despre discrepanța prea mare între notele obținute la școală și notele obținute la evaluarea națională, probabil în clasa a VIII-a și la bacalaureat? Da, există aceste discrepanțe, noi avem această problemă. După atâția ani, încă nu avem standarde de evaluare și de notare. Este o problemă, eu am început să caut soluții la ea.

Pentru primar și gimnaziu vom încheia procesul standardelor de evaluare și notare, pregătirea profesorilor, probabil anul viitor în luna iunie. Tot atunci îmi propun să terminăm și standardele pentru învățământul liceal, astfel încât de anul viitor școlar 2026-2027 să începem nu doar cu programe noi, de exemplu, la nivel de liceu, ci și cu standarde de evaluare și notare (…).”

Cu alte cuvinte, ministrul Daniel David și-a propus și își propune în continuare să regândească evaluarea națională, evaluarea standardizată și titularizarea, dar nu așa, pe repede-înainte, ci pe-ndelete, în liniște, prin discuții aprofundate în comisii și comitete, fiindcă adevărul e că nu prea știe cum ar putea să aducă o schimbare în aceste direcții astfel încât să nu-i sară lumea-n cap după aceea. Motiv pentru care cugetă, și cugetă și tot cugetă…

CITEȘTE ȘI: Patru oferte depuse la licitația pentru executarea lucrărilor la linia nouă de tramvai Solventul și modernizarea străzii Gării      


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

One thought on “Ministrul Daniel David, într-o perpetuă evaluare fără finalizare

  1. Neaplicarea legii cu alocarea a 6% din PIB pentru educatie (lege din 2011…) se pare ca nu-l intereseaza.

    #Romania Educata. Si foarte foarte… ONESTA, desigur.

    #🤪

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *