Luptătorii jimbolieni, pe podium

Cornel Dobircau lupte Jimbolia

Luptătorii jimbolieni au urcat pe podium la Campionatul Naţional de lupte al cluburilor sportive şcolare şi liceelor cu program sportiv, întrecere ce s-a desfăşurat, recent, la Sfântu Gheorghe.

Cel mai bun rezultat l-a obţinut Alexandra Catargiu – aur la categoria 73 de kilograme.

Colegul ei Robert Gain s-a clasat pe poziţia a treia la categoria 92 de kilograme.

Cei doi luptători sunt legitimaţi la CSŞ Jimbolia şi se află sub îndrumarea antrenorului Cornel Dobârcău (foto).

„Comportarea sportivilor noştri a fost una meritorie. Am vizat două medalii şi a ieşit aşa cum am preconizat”, ne-a declarat Cornel Dobârcău.

Pentru luptătorii jimbolieni urmează participarea, în perioada 30 mai – 2 iunie, la finala Campionatului Naţional de lupte rezervat categoriei de vârstă cadeţi, competiţie ce va avea loc la Constanţa.

„Acolo vom merge cu trei sau cu patru luptători”, ne-a mai spus Cornel Dobârcău.