
Cel de-al doilea municipiu al județului Timiș, Lugojul, își sărbătorește anul acesta ziua, pentru prima oară, la noua dată învestită cu această semnificație de aleșii locali: 22 iulie.
Ziua este în amintirea sosirii în oraș, în anul 1919, a Armatei Române, ca garant al înfăptuirii și în Banat a Marii Uniri decise la 1 Decembrie 1918 la Alba Iulia.
În acest scop, între 21 și 23 iulie, în urbea Bredicenilor sunt programate mai multe evenimente culturale.
Astfel, marți, 21 iulie, de la ora 19, în Piața J.C. Drăgan va avea loc o suită de reprezentații de măiestrie teatrală, iar a doua zi, de la aceeași oră și în același spațiu, va fi pusă în scenă reconstituirea istorică a momentului intrării în oraș a Regimentului 26 Rovine sub comanda generalului Iancu Jitianu – parada militară fiind urmată de un moment folcloric.
CITEŞTE ŞI: Întreruperi de curent în Timișoara și în județ, în perioada 21 – 24 iulie
Nu în ultimul rând, joi, 23 iulie, de la ora 19, la Universitatea Europeană Drăgan va avea loc Gala premiilor lugojene, iar în Piața J. C. Drăgan se va desfășura, cu începere de la ora 21, o întâlnire muzicală între generații.
Sursa foto: Facebook


