Locul al treilea, consolidat! SCM Politehnica Timişoara – CSM Focşani 33-29 (14-9)

Pero Milosevic SCM Politehnica Timisoara

SCM Politehnica Timişoara şi-a consolidat, miercuri seară, poziţia a treia în clasamentul Ligii Naţionale de handbal masculin, trecând la sala „Constantin Jude” de CSM Focşani cu scorul de 33-29 (14-9).

Alb-violeţii lui Pero Milosevici au strâns 25 de puncte şi sunt siguri că vor rămâne pe podium după disputarea celorlalte partide ale etapei a 12-a.

În prima repriză s-a evidenţiat portarul Cristian Tcaciuc, dar şi prestaţia din faza defensivă a jucătorilor de câmp a fost la înălţime.

Gazdele au condus pe tot parcursul actului inaugural, bifând şi un avantaj de şase lungimi.

Moldovenii au redus din diferenţă după pauză, dar nu au reuşit să se apropie periculos în ciuda utilizării a şapte jucători de câmp.

SCM Politehnica a marcat şi de pe propriul semicerc, prin Şania şi Cîmpan, pentru o diferenţă maximă de nouă goluri, consemnată în minutul 55, la 30-21.

Marcatorii grupării bănăţene au fost Fenici (7g), Sadoveac (6g), Milosevici (4g), Şania (4g), Marjanovici (4g), Cîmpan (3g), Orbovici (3g) şi Irimescu (2g). De la CSM Focşani s-au evidenţiat Pătru (7g) şi Năstăsie (5g).