Juniorii 2 handbalişti de la SCM Politehnica Timişoara, calificare de pe primul loc! Lotul de jucători

Juniorii 2 handbalişti de la SCM Politehnica Timişoara au câștigat meciul din deplasare cu Romanați Caracal, scor 42-38 (19-21), și au încheiat pe prima poziţie a Grupei Valoare 3. Rezultatul este echivalent cu calificarea la turneul final de opt echipe.

Echipa antrenată de Alexandru Nae și Ionuț Suculiuc avea varianta de a pierde la mai puțin de 12 goluri pentru a prinde unul dintre primele două locuri, ce duc la turneul final, dar a învins și şi-a păstrat prima poziţie.

Alb-violeții au început bine, au condus cu 10-6, dar gazdele au întors scorul până la pauză: 21-19. Egalarea a venit în minutul 41 (27-27), după care poliştii s-au desprins și au obținut a cincea victorie în cele șase partide din faza secundă a campionatului. Dragoș Dăneasa a reușit o performanță excepțională în acest meci, marcând 19 goluri.

Turneul final va avea loc în perioada 14-18 iunie, într-o localitate încă nedesemnată.

CITEŞTE ŞI: Opt echipe din Timiș, calificate la turnee finale de handbal (FOTO)

Lotul echipei SCM Politehnica Timișoara J2 este următorul: Alexandre-Xavier Moreau, Andrei Goga, Robert Varadi, Andrei Milan Brichiseală, Alexandru Robert Moțățăianu, Dragoș Dăneasa, David Troanță, Denis Cosmescu, Luca Turcitu, Bogdan Vinka, Darius-Ciprian Matinca, Razvan Stănescu, Ciprian Florișteanu, Bogdan Stănescu, Vlad Dăescu, Damian Toacă, Cristian Morar, Bogdan Fit.

Antrenori: Alexandru Nae şi Ionuț Suculiuc.