Inițiativă peisagistică în comuna Variaş

Inițiativă peisagistică în comuna Variaş

Cea mai mare unitate administrativă rurală a județului Timiș, comuna Variaș, își îmbogățește zestrea de agenți economici cu o nouă societate comercială cu capital public comunal.

Decizia a fost luată în cea mai recentă ședință de plen a consilierilor locali, care au precizat că domeniul principal de activitate al noii societăți va fi întreținerea peisagistică (cod CAEN 8130). Aleșii locali au desemnat și cel dintâi administrator al societății, stabilind totodată și sediul acesteia.

Situată în vecinătatea râului Mureș și reunind trei sate (Variaș, Gelu și Sânpetru Mic) cu un număr total de circa 5.300 de locuitori, comuna Variaș are o viață economică locală intensă, susținută de peste 120 de firme active.

Dacă majoritatea acestora sunt rezultatul inițiativei private, administrația locală este, la rândul ei, activă și pe plan economic.

CITEŞTE ŞI: Iluminat mai eficient într-o localitate timișeană, 85 la sută din investiție fiind bani nerambursabili

Variaş / Imagine de arhivă


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *